Světové řeky vysychají, napsala CNN a zveřejnila srovnávací satelitní snímky

Bolestivý nedostatek deště a neúprosné vlny veder způsobují vysychání řek ve Spojených státech, Evropě, Asii i na Blízkém východě. Běžným jevem se stávají obnažené části koryt řek a některé toky jsou tak vyschlé, že jsou prakticky nesplavné.

Klimatická krize způsobená lidskou činností podporuje extrémní počasí po celém světě, což má dopad nejen na řeky, ale také na lidi, kteří jsou na nich závislí - ať už kvůli pitné vodě, zavlažování plodin, energii nebo přepravě zboží. Na svém webu to dnes napsala stanice CNN a přiložila srovnávací satelitní snímky šesti řek zachycených z vesmíru.

Americká řeka Colorado vysychá a historické sucho na západě USA neslábne. Vodohospodáři tok udržují v zásadě pomocí dvou vodních nádrží, přičemž vláda ve snaze ochránit povodí nařídila povinné snížení spotřeby vody, upozorňuje zpravodajská stanice. Jedna z nádrží - Lake Mead - se zmenšuje tak, že hladina vody klesá ke stavu, kdy nebude dostatečně vysoko k vypouštění z přehrady. V posledním roce pokles hladiny vedl k neuvěřitelným nálezům, včetně lidských pozůstatků v sudu, které pařily zřejmě oběti desítky let staré vraždy, připomíná CNN. Důsledky krize na řece jsou přitom obrovské: na její vodě je závislých na 40 milionů lidí v sedmi amerických státech a Mexiku, kteří ji využívají k pití, zavlažování a výrobě elektřiny.

Vysychá rovněž čínský veletok Jang-c’-ťiang, který místy odhaluje své koryto. Intenzivně mizí voda zejména z přítoků této řeky. Čína zažívá nejdelší vlnu veder za posledních šest desetiletí a úřady poprvé po devíti letech vyhlásily kvůli suchu celostátní pohotovost, píše stanice. V provincii S'-čchuan, kde žije 84 milionů lidí, vyrábějí vodní elektrárny přibližně 80 procent elektřiny. Velká část energie pochází právě z Jang-c’-ťiang, a jelikož se jeho průtok zpomaluje, klesá výroba elektřiny. Tamní úřady nedávno zavřely na šest dní všechny továrny.

Západoevropský Rýn je klíčovým kanálem pro evropskou lodní dopravu, ale právě teď je plavba po něm noční můrou, popisuje CNN. Úbytek vody místy odhaluje dno, což znamená řadu překážek pro plavidla a zpomalení cesty. Hladina vody například u Kaubu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem klesla až na 32 centimetrů. Pokud tam přitom klesne pod 75 centimetrů, znamená to podle ekonomů Deutsche Bank pro kontejnerové lodě, že musí snížit svůj náklad na přibližně 30 procent. To a další faktory zdražují lodní dopravu.

Pro okolí italské řeky Pád jsou typické spíše ničivé povodně, nyní však tok vypadá zcela jinak. Sever Itálie zažívá podle CNN nejhorší sucho za posledních sedm desetiletí. Řeka je tak vyschlá, že se v ní nedávno našla bomba z druhé světové války. Miliony lidí jsou přitom na Pádu závislé ve své obživě, především v zemědělství. Podél řeky se vyrábí přibližně 30 procent italských potravin a některé z nejznámějších exportních výrobků, jako je parmezán.

Údolí Loiry ve Francii je plné vinic, které produkují některá z nejznámějších vín na světě. Tok je považován za poslední divokou řeku Francie, která podporuje biologicky rozmanité ekosystémy, jež jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Některé úseky Loiry jsou však nyní kvůli nedostatku dešťů a extrémním vedrům tak vyschlé, že je lidé mohou přecházet pěšky, upozorňuje CNN. Satelitní snímky z města Saumur podle ní ukazují, že v Loiře je vidět více odhaleného koryta než vody. Úřady vypouštějí do řeky vodu z přehrad, většinou proto, aby zajistily dostatek vody pro chlazení čtyř jaderných elektráren podél ní.

Dunaj je dalším důležitým evropským plavebním kanálem, jenž protéká deseti státy. V Rumunsku, Srbsku a Bulharsku přitom dělníci řeku bagrují, aby zajistili, že se po ní budou moci plavit lodě, popisuje stanice. Dunaj podle ní není v tak hrozném stavu jako některé jiné evropské řeky, ale země jako Maďarsko jsou na něm natolik závislé z hlediska cestovního ruchu, že dopady jsou už citelné. Některé výletní lodě se do Maďarska vůbec nedostaly. Ty, které ještě plují, nemohou stavět na obvyklých zastávkách, protože mnohé z nich jsou kvůli poklesu hladiny vody uzavřené.

Související

Více souvisejících

řeky Sucho

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy