Traktory zablokovaly Brusel, farmáři brojí proti snižování emisí

Ulice Bruselu dnes zablokovala demonstrace belgických zemědělců, kterým se nelíbí plány vlády na snižování emisí oxidů dusíku. Do města dnes dorazilo skoro 3000 traktorů z farem v severní, vlámské části země a jejich kolona byla několik kilometrů dlouhá, napsala agentura Reuters. Farmáři tvrdí, že záměry vlády poškodí jejich podnikání a že mnoho farem kvůli příliš přísným opatřením bude muset skončit.

Policie několik důležitých dopravních tepen v centru Bruselu zcela uzavřela, podle ní budou problémy pokračovat až do večera. Lidem doporučila, aby dnes auty do centra vůbec nevyjížděli a využili raději hromadnou dopravu.

Zemědělci chtějí svou akcí upozornit na to, že vláda podle nich připravuje příliš přísná pravidla, která mají pomoci snížit emise dusíkatých plynů. V návrhu je například závazek snížit emise z chovů drůbeže a prasat do roku 2030 o 60 procent, do stejného roku se má o třetinu snížit počet chovaných prasat, napsala agentura Belga. Majitelé farem tvrdí, že pro mnoho z nich se za takových podmínek stane další provoz ekonomicky neudržitelný.

"Naše odvětví se už teď hodně snaží a je ochotné to dělat dál, ale (vláda) od nás očekává pořád víc a víc, zatímco průmysl expanduje," citovala agentura Reuters majitelku kozí farmy Liesje Van Loonovou.

Relativně vysoké počty chovaných zvířat, ale také hojné využívání hnojiv společně s dopravou a stavebnictvím se podílejí na tom, že Belgie a Nizozemsko nyní vykazují vysokou úroveň koncentrace oxidů dusíku v ovzduší, a to nad limit stanovený EU. Debaty o možných opatřeních jsou ale obtížné a narážejí na odpor ze strany zemědělců, a to i v Nizozemsku. Podle agentury AP se toto téma může stát jednou z klíčových otázek nadcházejících nizozemských komunálních voleb.

Související

Více souvisejících

Belgie emise zemědělství

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy