Dohoda, nebo útok na Rafah. Izrael dal Hamásu poslední šanci

Dnes do Izraele dorazila egyptská delegace s cílem znovu rozběhnout jednání o ukončení konfliktu v Pásmu Gazy a propuštění zbývajících izraelských rukojmí, kteří jsou drženi palestinským hnutím Hamás od října loňského roku. 

Uvedla to agentura Reuters. Vedoucím delegace je šéf egyptské tajné služby Abbás Kamel, který se s izraelskými představiteli chce bavit o "nové vizi" dlouhodobého příměří v Gaze. Izraelské médií uvádějí, že Izrael je ochoten dát poslední šanci na dosažení dohody, a pokud se to nepodaří, plánuje vojenskou operaci v Rafahu, který považuje za poslední baštu Hamásu.

Izrael nemá žádné nové návrhy na stůl, ale je ochoten zvážit časově omezené příměří, během kterého by bylo propuštěno 33 rukojmí namísto původně navržených 40, uvedl zdroj agentury Reuters.

"V současné době neprobíhají žádná jednání mezi Izraelem a Hamásem ohledně rukojmích a nemáme žádný nový izraelský návrh. Egypt se pokouší obnovit jednání s egyptským návrhem, který by znamenal propuštění 33 rukojmů - žen, starších osob a nemocných," dodal.

Podle izraelských zpravodajských zdrojů byla zmíněná skupina rukojmí součástí 129 osob unesených Hamásem a dalšími radikálními islámskými skupinami od října, kdy došlo k teroristickému útoku v izraelském pohraničí, který si vyžádal 1200 životů a 253 dalších osob bylo uneseno. Během jediného příměří na konci listopadu propustil Hamás 105 rukojmí, většinou výměnou za palestinské vězně.

Délka případného příměří není jasná, ale pokud by se dohodlo na propuštění rukojmí, přestávka v bojích by trvala "rozhodně kratší než šest týdnů," uvedl zdroj Reuters. Předchozí návrh dohody počítal s propuštěním 40 rukojmí výměnou za palestinské vězně a šestitýdenní klid zbraní.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan se vyjádřil, že vidí nový impuls v jednáních. "Myslím si, že Katar, Egypt i Izrael znovu obnovily snahu najít cestu vpřed," řekl Sullivan v rozhovoru pro televizi MSNBC. "Věřím, že jednání o propuštění rukojmí získala nový impulz, nový život," dodal. 

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Jerusalem Post ve čtvrtek informoval, že od 7. dubna odešlo z Rafahu přibližně 150 000 až 200 000 palestinských civilistů, s odvoláním na armádu. Izraelské ozbrojené síly (IDF) odmítly tuto zprávu komentovat.

Po vypuknutí války v Pásmu Gazy se do Rafahu uchýlilo asi 1,5 milionu lidí z celkového počtu více než 2,2 milionu obyvatel enklávy. Humanitární organizace uvádějí, že během války tam našlo útočiště přes milion lidí.

Izraelská armáda začala 7. dubna stahovat své vojáky z města Chán Júnis, také na jihu Pásma Gazy. Jerusalem Post informoval, že od té doby civilisté opouštějí Rafah a směřují do Chán Junisu.

IDF doufají, že jich bude následovat ještě více a budou se přesouvat do nových stanových táborů zřízených na jihu a ve středu Pásma Gazy.

Podle izraelské rozhlasové stanice bude plánované vojenské operaci Izraele v Rafahu předcházet několikatýdenní evakuace civilistů.

Izrael v týdnu oznámil, že postupuje s plánováním operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Mezinárodní společenství však vyjadřuje obavy ve spojitosti s 1,5 miliony Palestinců, kteří se tam nacházejí.

"Izrael postupuje s naší operací proti (hnutí) Hamás v Rafahu," uvedl mluvčí izraelské vlády David Mencer. "Čtyři prapory (Hamasu), které zůstávají v Rafahu, nemohou být před Izraelem uchráněny. Zaútočíme na ně," řekl. Dodal, že mobilizovaly dvě rezervní brigády na obranné a taktické mise proti tomuto palestinskému islamistickému hnutí v Pásmu Gazy.

Od začátku izraelské pozemní operace v Gaze 27. října zničili podle Mencera nejméně 18 nebo 19 z celkového počtu 24 praporů Hamásu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakování uvádí, že Izrael uskuteční útok na Rafah, který je posledním větším sídlem v Pásmu Gazy, do kterého ještě izraelské pozemní síly nevstoupily, připomíná AFP.

Zničení posledních čtyř praporů Hamásu v Rafahu je podle Netanjahua důležité pro naplnění cíle jeho vlády, kterým je eliminace tohoto islamistického hnutí v Pásmu Gazy.

Do města Rafah se uchýlila většina z přibližně 2,4 milionu obyvatel Pásma Gazy a mnozí z nich tam žijí v provizorních táborech. Izrael několik zemí včetně USA, které jsou jeho hlavním spojencem, varovaly před vysláním vojáků do Rafahu a vyjádřily obavy z velkého množství obětí z řad civilistů.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí USA Matthew Miller v dubnu upozornil, že "totální vojenská invaze v Rafahu by měla nesmírně škodlivý účinek" na civilisty, kteří tam uvízli, a v konečném důsledku by uškodila bezpečnosti Izraele. 

Související

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Izraelská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy