Současná krize financování potravinové pomoci se dostala do kritického bodu, když Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zásadně omezily svou podporu pro Světový potravinový program OSN (WFP).
Tato organizace, která se stará o výživu více než 100 milionů lidí po celém světě, nyní čelí bezprecedentnímu rozpočtovému deficitu ve výši 8,1 miliardy dolarů. To vede k drastickým škrtům v pomoci, což podle vysokých představitelů WFP znamená jediné – lidé budou umírat.
Podle zástupce výkonného ředitele Carla Skaua je situace horší než kdy dříve. "Dříve jsme museli omezovat potravinovou pomoc lidem, kteří byli hladoví, ale ještě ne na pokraji smrti. Teď jsme nuceni zastavit pomoc i těm, kteří už umírají hlady," řekl Skau pro Politico.
Mezi nejpostiženější oblasti patří Pásmo Gazy, kde podle údajů OSN více než milion lidí čelí akutnímu hladovění, což je nejvyšší koncentrace extrémního hladu na světě. Avšak i přes tyto alarmující statistiky nemá WFP dostatek prostředků na zásadní zvýšení dodávek potravin.
Dlouhodobým největším donorem programu byly právě Spojené státy, které v roce 2024 přispěly částkou 4,5 miliardy dolarů. Nicméně Trumpova administrativa v rámci rozsáhlých škrtů ve federálních výdajích drasticky omezila humanitární pomoc.
Zatímco WFP požadoval na rok 2024 celkem 21,1 miliardy dolarů na zajištění potravin pro 150 milionů lidí, obdržel méně než polovinu. V roce 2025 se situace dále zhoršila, přičemž očekávané financování dosáhlo pouze 8,8 miliardy dolarů, zatímco reálná potřeba činila téměř 17 miliard.
Skrze WFP a další humanitární agentury se nyní ukazuje, jak radikálně Trumpova politika mění celosvětové priority. Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID), klíčová instituce poskytující zahraniční pomoc, byla prakticky rozpuštěna iniciativou DOGE (Department of Government Efficiency), kterou vede Trumpův poradce Elon Musk.
Tato reorganizace vedla k masivnímu propouštění zaměstnanců a zavírání klíčových rozvojových programů. Ačkoliv federální soud v tomto týdnu rozhodl, že některé kroky DOGE jsou pravděpodobně neústavní, Trumpova administrativa v těchto opatřeních nadále pokračuje.
Škrty v americké pomoci měly dominový efekt i v Evropě, kde některé země následují příklad Washingtonu. Francie, Švédsko a Finsko oznámily výrazné snížení rozpočtů na zahraniční pomoc, zatímco Německo zvažuje přesměrování financí na kontrolu migrace a obchodní priority.
V několika evropských státech pravicové vlády tlačí na podobná opatření jako Trump, včetně přesunu rozvojových fondů na domácí bezpečnost a omezení migrace. Evropská unie sice vyčlenila nové finance na pomoc Sýrii, avšak velká část těchto prostředků je určena na dlouhodobou rekonstrukci, nikoliv na akutní potravinovou pomoc.
Zástupci humanitárních organizací nyní bijí na poplach. WFP musel snížit dávky potravin pro uprchlíky v Bangladéši, Keni a Džibuti. V Keni dokonce omezení přídělů vyvolalo násilné protesty v táboře Kakuma, kde policie použila ostrou munici k rozehnání demonstrantů. Agentura OSN pro výživu a zemědělství (FAO) rovněž čelí finanční krizi po ztrátě 300 milionů dolarů z amerických zdrojů.
Zatímco humanitární svět zoufale hledá nové zdroje financování, evropští lídři přiznávají, že EU nemůže plně nahradit podporu, kterou poskytovaly Spojené státy. Německo je zatím výjimkou – v roce 2024 překonalo v rozvojové pomoci USA poprvé od roku 1960, když poskytlo téměř 38 miliard dolarů. Nicméně s blížící se změnou vlády a vítězstvím konzervativní Křesťanskodemokratické unie ve volbách je pravděpodobné, že i Berlín začne přehodnocovat své závazky.
Globální potravinová krize se tak prohlubuje a s omezením americké podpory hrozí, že se svět bude muset připravit na rostoucí počet obětí hladomoru.
Související

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
Donald Trump , OSN , Světový potravinový program (WFP)
Aktuálně se děje
před 10 minutami

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
před 1 hodinou

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
před 2 hodinami

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
před 2 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil
před 4 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
včera

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
včera

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
včera

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
včera

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
včera

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
včera

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
včera
Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva.
Zdroj: Libor Novák