OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Vojenská operace Izraele proti palestinskému islamistickému hnutí Hamás výrazně změnila vzhled velké části Pásma Gazy, které obývá 2,3 milionu lidí, proměňující ho v pustinu a způsobující obyvatelům nedostatek potravin a riziko nemocí.

Podle Pehra Lodhammara, významného člena Služby OSN pro boj proti minám (UNMAS), válka zanechala na hustě obydleném území rozsáhlé množství trosek, odhadované na 37 milionů tun. Odhaduje se, že odstranění těchto trosek a nevybuchlé munice může trvat 14 let za předpokladu určitých podmínek.

Lodhammar uvedl, že je obtížné přesně určit počet nevybuchlé munice, ale odhaduje se, že nejméně 10 % munice pozemních sil neexploduje, což představuje výzvu pro dlouhodobé odstraňování. Hamás zahájil válku v říjnu loňského roku, ale izraelská ofenzíva vedla k rozsáhlému počtu obětí a zranění mezi Palestinci.

Izrael ohlásil plány na další operaci ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, což vyvolává obavy mezinárodního společenství ohledně osudu 1,5 milionu Palestinců, kteří tam žijí. Mluvčí izraelské vlády David Mencer uvedl, že izraelské síly nebudou tolerovat přítomnost čtyř praporů Hamásu v Rafahu a že proti nim zasáhnou.

Od začátku izraelské pozemní operace v Pásmu Gazy bylo zničeno nejméně 18 nebo 19 z celkového počtu 24 praporů Hamásu. 

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Během izraelské ofenzívy, zahájené jako odveta za útoky militantů z palestinského hnutí Hamás na jih Izraele dne 7. října, zemřelo podle zdravotnických úřadů v pásmu ovládaném Hamásem téměř 32 000 Palestinců. Militanti Hamásu při uvedeném útoku na Izrael zabili přibližně 1 200 lidí.

UNOSAT využilo pro své hodnocení snímky z družic s vysokým rozlišením, pořízené 29. února, a porovnalo je se snímky z období před a po konfliktu.

Z analýzy vyplývá, že 35 procent všech budov v Pásmu Gazy, což odpovídá 88 868 stavbám, bylo zničeno nebo poškozeno.

Z toho 31 198 budov bylo označeno jako zničené, 16 908 jako vážně poškozené a 40 762 jako mírně poškozené.

Nárůst se týká téměř 20 000 postižených budov, ve srovnání s předchozím hodnocením, které vycházelo ze snímků z ledna, kdy bylo poškozených nebo zničených 30 procent budov, uvedlo UNOSAT.

"Největší nárůst škod byl zaznamenán v oblastech Chán Junis a Gaza, přičemž Chán Junis evidoval dalších 12 279 poškozených staveb a Gaza 2 010," dodal UNOSAT.

"Zvláště tvrdě bylo postiženo město Chán Júnis, kde bylo zničeno 6 663 nových budov," upozornilo středisko. 

Související

Anthony Blinken

Blinken opět tvrdí, že příměří v Pásmu Gazy je blízko

Spojené státy americké nevzdaly snahu o alespoň dočasné zastavení bojů v Pásmu Gazy. Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek vyjádřil naději, že Izrael a militantní hnutí Hamás směřují k dosažení dohody o příměří. Informovala o tom agentura Reuters. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy