OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Vojenská operace Izraele proti palestinskému islamistickému hnutí Hamás výrazně změnila vzhled velké části Pásma Gazy, které obývá 2,3 milionu lidí, proměňující ho v pustinu a způsobující obyvatelům nedostatek potravin a riziko nemocí.

Podle Pehra Lodhammara, významného člena Služby OSN pro boj proti minám (UNMAS), válka zanechala na hustě obydleném území rozsáhlé množství trosek, odhadované na 37 milionů tun. Odhaduje se, že odstranění těchto trosek a nevybuchlé munice může trvat 14 let za předpokladu určitých podmínek.

Lodhammar uvedl, že je obtížné přesně určit počet nevybuchlé munice, ale odhaduje se, že nejméně 10 % munice pozemních sil neexploduje, což představuje výzvu pro dlouhodobé odstraňování. Hamás zahájil válku v říjnu loňského roku, ale izraelská ofenzíva vedla k rozsáhlému počtu obětí a zranění mezi Palestinci.

Izrael ohlásil plány na další operaci ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, což vyvolává obavy mezinárodního společenství ohledně osudu 1,5 milionu Palestinců, kteří tam žijí. Mluvčí izraelské vlády David Mencer uvedl, že izraelské síly nebudou tolerovat přítomnost čtyř praporů Hamásu v Rafahu a že proti nim zasáhnou.

Od začátku izraelské pozemní operace v Pásmu Gazy bylo zničeno nejméně 18 nebo 19 z celkového počtu 24 praporů Hamásu. 

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Během izraelské ofenzívy, zahájené jako odveta za útoky militantů z palestinského hnutí Hamás na jih Izraele dne 7. října, zemřelo podle zdravotnických úřadů v pásmu ovládaném Hamásem téměř 32 000 Palestinců. Militanti Hamásu při uvedeném útoku na Izrael zabili přibližně 1 200 lidí.

UNOSAT využilo pro své hodnocení snímky z družic s vysokým rozlišením, pořízené 29. února, a porovnalo je se snímky z období před a po konfliktu.

Z analýzy vyplývá, že 35 procent všech budov v Pásmu Gazy, což odpovídá 88 868 stavbám, bylo zničeno nebo poškozeno.

Z toho 31 198 budov bylo označeno jako zničené, 16 908 jako vážně poškozené a 40 762 jako mírně poškozené.

Nárůst se týká téměř 20 000 postižených budov, ve srovnání s předchozím hodnocením, které vycházelo ze snímků z ledna, kdy bylo poškozených nebo zničených 30 procent budov, uvedlo UNOSAT.

"Největší nárůst škod byl zaznamenán v oblastech Chán Junis a Gaza, přičemž Chán Junis evidoval dalších 12 279 poškozených staveb a Gaza 2 010," dodal UNOSAT.

"Zvláště tvrdě bylo postiženo město Chán Júnis, kde bylo zničeno 6 663 nových budov," upozornilo středisko. 

Související

Joe Biden

Zas*aný Putin, ulevil si Biden. Trump si se šéfem Kremlu volá, tvrdí slavný novinář

Americký investigativní novinář Bob Woodward brzy vydá novou knihu s titulem „Válka“. Odhaluje v ní zdánlivě šokující informace o průběhu války na Ukrajině a v Izraeli, ale i vše ze zákulisí Bílého domu za Joea Bidena. Rovněž prohlásil, že si Donald Trump od doby, co odešel z funkce amerického prezidenta, až sedmkrát volal s ruským lídrem Vladimirem Putinem.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

NATO

Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

před 1 hodinou

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu je důkazem zoufalství, míní Finsko

Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izraelská armáda zabila nástupce vůdce Hizballáhu Nasralláha

Izraelská armáda v úterý potvrdila, že Hašim Safí ad-Dín, pravděpodobný nástupce zabitého vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, zemřel během jednoho z jejích leteckých útoků u Bejrútu. Tato informace přichází v době rostoucího napětí v regionu, kdy izraelsko-libanonský konflikt eskaluje spolu s probíhající válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Severokorejští vojáci na Ukrajině? Začněte s tím něco dělat, tlačí Zelenskyj na Západ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý apeloval na své spojence, aby reagovali na důkazy o zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině. Podle informací, které má Kyjev k dispozici, se dvě jednotky severokorejských vojáků, které mohou čítat až 12 000 mužů, připravují k nasazení na ukrajinské bojiště po boku ruských sil. Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu zdůraznil, že jde o výzvu, na kterou Ukrajina ví, jak odpovědět, ale je důležité, aby spojenci neignorovali tuto situaci.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Evropa se potřebuje spolehnout sama na sebe. Washington nemusí přispěchat na pomoc

Spojené státy a Evropa za poslední století vytvořily na první pohled nepřekonatelné spojenectví, které čelilo nacistickému Německu, Sovětskému svazu i imperialistickému modernímu Rusku. Jenže všechno má své meze a každá krize nebo změna ve světě mohou vést k tomu, že celá transatlantická kooperace padne. Evropa se nutně potřebuje spolehnout na sebe samou, jinak ruské agresi nedokáže odolávat dlouho.

včera

včera

včera

včera

včera

Opičí neštovice

Opičí neštovice už jsou u českých hranic. Německo potvrdilo první případ

V Německu byl potvrzen první případ nákazy novou variantou viru, který způsobuje nemoc mpox, dříve známou jako opičí neštovice. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který v zemi dohlíží na veřejné zdraví. Podle institutu se osoba nakazila v zahraničí. Odborníci však zdůrazňují, že i přes výskyt nové varianty nákazy nehrozí zvýšené riziko jejího šíření v Německu.

včera

Marian Jurečka

Jurečka chystá zásadní změny. Chcete dávky? Doložte příjmy i majetek

Od poloviny příštího roku budou všichni žadatelé a příjemci státních dávek na bydlení, živobytí a děti povinni dokládat nejen svůj příjem, ale také majetek. Tento krok je součástí rozsáhlé revize dávek, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci. 

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Jižní Korea zvažuje, že vyšle vojáky na Ukrajinu

Jižní Korea zvažuje vyslání vojenského personálu na Ukrajinu a přímé dodávky zbraní Kyjevu. Tento krok by byl reakcí na prohlubující se vojenské vazby mezi Severní Koreou a Ruskem, které podle jihokorejské tajné služby zahrnují vyslání severokorejských vojáků do Ruska k výcviku a následnému nasazení na frontu na Ukrajině. 

včera

včera

včera

Izraelské letectvo popírá útok na univerzitní nemocnici v Libanonu

Izraelské letectvo provedlo v pondělí večer úder na cíl Hizballáhu poblíž Univerzitní nemocnice Rafíka Harírího v libanonském Bejrútu. Izraelská armáda uvedla, že samotná nemocnice nebyla cílem útoku. Informace přinesl deník Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy