Ukrajinské speciální jednotky se vylodily na Krymu. Při úspěšné operaci dokázaly vyvěsit i vlajku

Ukrajinská rozvědka GUR provedla ve čtvrtek úspěšnou speciální výsadkovou operaci na Krymském poloostrově, okupovaném Ruskem od roku 2014. Ke splnění blíže nespecifikovaných úkolů využila kombinovaný námořní a letecký výsadek. 

Speciální jednotky se vylodily na severozápadním pobřeží Krymu poblíž osad Olenivka a Majak. „Při plnění úkolu se ukrajinští obránci střetli s jednotkami okupantů. V důsledku toho utrpěl nepřítel ztráty mezi svým personálem,“ informovala rozvědka na svém oficiálním telegramovém účtu. 

Ukrajinským vojákům se podařilo vyvěsit i vlajku. „Všechny cíle a úkoly byly splněny. Na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát,“ doplnila GUR. 

Ruskem dosazená správa Krymu se k událostem zatím nevyjádřila. „Jediná zpráva se týká údajného zničení munice podle stanoveného harmonogramu,“ píše rozvědka.

Informace o kombinovaném námořním a leteckém výsadku potvrdil mluvčí obranné rozvědky Andrij Jusov pro ukrajinský server Hromadske. „Obranná rozvědka Ukrajiny provedla výsadek v rámci speciální operace a všechny úkoly byly splněny,“ shrnul. „Jsou ztráty jak mezi personálem protivníka, tak mezi silami a prostředky. Informace o počtu ztrát se upřesňují,“ dodal. 

 

Ve středu ukrajinská GUR pro změnu ohlásila zničení ruského protiraketového systému S-400 u Olenivky, kde čtvrteční výsadek proběhl. „Vzhledem k omezenému počtu těchto systémů v arzenálu nepřítele se jedná o bolestivý úder do systému protivzdušné obrany okupantů,“ citoval server Kyiv Independent oficiální vyjádření rozvědky. 

Systém S-400 je schopen zasahovat cíle ve vzduchu i na moři. Letadlo dokáže přesně zasáhnout až na vzdálenost téměř 400 kilometrů. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Krym

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy