WHO vyzvala firmy k pozastavení patentů na vakcíny proti koronaviru

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala k odstranění bariér, které brání rychlejší produkci vakcín k očkování proti koronaviru. Farmaceutické firmy by měly začít udělovat dobrovolné licence, pozastavit platnost svých patentů, a tím umožnit technologický přesun. Podle agentury DPA to dnes v Ženevě uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

V současné krizi nadešel podle šéfa WHO na podobné kroky vhodný čas. "Vidíme jen malou spolupráci a dokonce značný odpor," varoval Tedros s tím, že rozšíření výrobních kapacit by byl důležitý krok pro start rychlých dodávek vakcín do chudších zemí. Z nich podle něj budou mít v konečném důsledku prospěch všechny státy.

S podobnou iniciativou přišly začátkem února Indie a Jihoafrická republika, které u Světové obchodní organizace žádaly zrušení patentů na výrobu očkovacích látek. Podle nich by poté vakcíny mohla vyrábět každá firma na světě, která toho bude technologicky schopná. Rozhovory na půdě WTO však v tomto směru skončily bez jakéhokoliv výsledku.

Bohaté země argumentují, že firem schopných zvládnut složitou výrobu je beztak málo. Zrušení patentů farmaceutické společností odmítají, neboť investice do vývoje léčiv se podle nich vyplácejí pouze tehdy, když firmám přinesou zisk z pozdějších prodejů.

Podle zástupce ředitele WTO Karla Braunera již mezi farmaceutickými firmami na Západě a v rozvojovém světě existují úspěšné příklady smluvní spolupráce, která umožňuje přesun technologie na výrobu vakcín i bez rušení patentů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. USA odejdou z Afghánistánu k 11. září, Česko své vojáky stáhne…

14.04.2021 21:15 Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Afghánské síly jsou plně schopné bránit svou zemi, řekl prezident Ghaní

14.04.2021 20:23 Afghánské bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svou zemi, uvedl dnes prezident Ašraf Ghaní na…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama