Zelenského hádka s prezidentem. Naštvala ho slova o neexistenci vojenského řešení války

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je aktuálně v Česku, se na čtvrteční návštěvě Bulharska dostal před televizními kamerami do slovní rozepře s protějškem Rumenem Radevem. Ten je známý svým odlišným názorem na Rusko či řešení války na Ukrajině. 

Na incident upozornilo Politico, podle kterého dopadla schůzka mezi oběma státníky hůře, než se čekalo. Ukrajinská delegace si totiž vyslechla Radevova slova, že neexistuje vojenské řešení války na Ukrajině a že "více a více zbraní ji nevyřeší". 

Zelenskyj kontroval, že by přál bulharskému prezidentovi, aby se ocitl na jeho místě. "Pokud by lidé se stejnými hodnotami nepomohli, co byste dělal? Řekl byste: Putine, prosím, vezmi si bulharské území? Ne, vy, jsem si jistý, byste jako opravdový prezident nedopustil kompromis. Je to vaše právo nepodporovat pomoc Ukrajině. Ale chtěl bych, abyste mi správně rozuměl," spustil host v Sofii.

Ukrajinský prezident také kritizoval Radeva za to, že invazi označuje jako "konflikt", nikoliv jako válku. Zdůraznil, že Kreml spustil "vyhlazovací válku proti Ukrajincům, nikoliv ostatním zemím". Podotkl také, že bulharská vláda - v rozporu s přesvědčením současné hlavy státu - správně poskytla napadené zemi zbraně.

"Chci vám také říct, že ať má vaše armáda jakékoliv zbraně, nebude jich dostatek na boj s Ruskou federací. Nemáte špatnou armádu, vaši lidé jsou dobří, ale nestačilo by to na boj s národem o 160 milionech lidí. Proto je dobré poskytnout zbraně, abychom se mohli bránit a válka nepřišla k vám," pokračoval Zelenskyj. 

"Ukrajina a NATO musí mít stejné hodnoty. Nemůže to být jinak. Nemůžete podporovat Rusko, protože Rusko chce zničit NATO, chce zničit Evropu a Evropskou unii. Takové jsou jeho cíle. Chápete?" dodal ukrajinský prezident. Radev následně požádal televizní štáby, aby odešly z místnosti. Jednání poté pokračovalo. 

Zelenskyj se večer přesunul z Bulharska do České republiky, kde na Pražském hradě jednal s prezidentem Petrem Pavlem. Dnes jeho návštěva pokračuje schůzkami s premiérem Petrem Fialou, předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Poté se Zelenskyj vydá do Turecka. 

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rumen Radev Bulharsko válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy