Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.
Ukrajina poprvé zaútočila na Rusko pomocí šesti raket ATACMS dodaných Spojenými státy, jak uvádí ruská státní média. Tento útok přichází poté, co Kreml varoval, že použití západních raket Ukrajinou by mohlo vést k jaderné odvetě podle nové doktríny schválené Vladimirem Putinem.
Co může Rusko udělat nyní? Opravdu Putin sáhne po jaderném arzenálu? Teoreticky by mohl, uvádí analýza serveru SkyNews. Po dnešním schválení změn v ruské jaderné doktríně má nyní tuto možnost.
Nová doktrína výrazně snížila práh pro použití jaderných zbraní. Rusko nyní může odpovědět jaderným útokem i na konvenční útok vedený jakýmkoli státem. To zahrnuje rakety, letadla či dokonce drony.
Jinými slovy, americké rakety vypálené Ukrajinou nyní splňují tato kritéria. Navíc Moskva oficiálně považuje jakýkoli útok na své území ze strany nejaderného státu (např. Ukrajiny), podporovaného jadernou mocností (tedy USA), za společný útok.
Tyto změny v doktríně nebyly překvapením – Moskva je navrhla již v září. Ovšem načasování dnešního schválení působí záměrně, protože přichází pouhé dva dny poté, co Spojené státy povolily Ukrajině používat americké zbraně na cíle hluboko v Rusku.
Není jasné, zda byl Vladimir Putin o útoku v Brjansku, kde bylo údajně použito šest balistických raket ATACMS, předem informován. Ministerstvo obrany vydalo své prohlášení až poté, co byla nová doktrína schválena. Bez ohledu na to ale musel Putin vědět, že americké rakety dříve nebo později zasáhnou ruské území.
Není to navíc poprvé, co Moskva vyhrožuje použitím jaderných zbraní. Po měsících těchto výhrůžek se však zdá, že Washington konečně testuje, zda je Moskva skutečně připravena je realizovat.
Přesto existuje několik přesvědčivých důvodů, proč Rusko tento krok neudělá. Čína, klíčový spojenec Ruska, by použití jaderných zbraní nepodpořila. Peking si nepřeje destabilizaci regionu ani globální ekonomiky.
Moskva navíc nechce riskovat ztrátu potenciálních výhod od nové americké administrativy. Donald Trump, pravděpodobně budoucí prezident USA, slíbil rychlé ukončení konfliktu, což by mohlo hrát v ruský prospěch. Jaderný útok by však tento proces ohrozil.
Je tedy stále riziko? Nelze úplně vyloučit, že Rusko udělá něco nepředvídatelného. Před třemi lety málokdo očekával plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, která spustila současnou krizi.
Nyní, po tisíci dnech války, je situace ještě napjatější. Západ i nadále doufá, že správně interpretuje varovné signály z Kremlu, a věří, že Putin zůstane u verbálních hrozeb. Stále však platí, že jakákoli špatná kalkulace by mohla vést k nepředstavitelným následkům.
Související
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák