KOMENTÁŘ | Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?

Slovenský premiér Robert Fico v neděli dorazil do Ruské federace a jednal s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Ukázal tak, že nejedná v zájmu své země, ale v zájmu vlastním. Dává v sázku budoucnost a bezpečnost nejen Slováků, nýbrž i jejich sousedů.

Fico se v neděli večer poprvé od roku 2016 setkal s Putinem. Hlavním bodem jejich jednání údajně byly dodávky plynu na Slovensko. Na fotografiích ze setkání působí oba lídři jako rovnocenní partneři. Ve skutečnosti je však situace zcela odlišná. Fico přijel do Kremlu jako představitel země, kterou Moskva řadí mezi „nikoliv přátelské“ státy – a dle vlastních slov odtud Slovensko nechce vyřadit.

K tomu dochází v době, kdy světová média, včetně serveru Politico, hovoří o „úpadku politické scény“ na Slovensku. Prezident Peter Pellegrini v posledních týdnech otevřeně kritizoval Ficovu autoritářskou politiku, zejména jeho neochotu připomenout výročí sametové revoluce a podporu prominentního odpůrce očkování.

Podle politologů tento konflikt ukazuje, že Fico, navzdory své dlouholeté dominanci na slovenské politické scéně, postupně ztrácí vliv. Naopak Pellegrini se snaží vystupovat jako proevropský a prodemokratický lídr. Někteří odborníci však varují, že jeho kritický postoj může být pouze dočasný a skončí, jakmile Fico opět získá pevnější politickou pozici.

Fico pokračuje po své vlastní ose. V posledních dnech dokonce prohlásil, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půl miliardy eur za souhlas Slovenska se členstvím jeho země v Severoatlantické alianci. „Zeptal se mě, jestli bych hlasoval pro (ukrajinské) členství v NATO, pokud by mi on dal 500 milionů eur z ruských aktiv. Tak jsem samozřejmě rovnou odpověděl, že nikdy. Znáte můj názor na členství Ukrajiny v NATO,“ vylíčil Fico.

Následně poznamenal, že Zelenskyj „velmi dobře ví, že pozvánka Ukrajiny do NATO je úplně nereálná“. Jediné, co Fico ve skutečnosti dělá, je slepé následování politiky maďarského premiéra Viktora Orbána. EuroZprávy.cz o tom psaly v komentáři zde. Slovenský lídr proměnil svou doktrínu ze stavění Slovenska do jádra EU k důrazu na suverénní zahraniční politiku.

Ať se to komukoli líbí nebo ne, Slovensko v současné geopolitické situaci není schopné vést zcela suverénní zahraniční politiku. Pokud by Ukrajina padla pod ruským tlakem nebo se stala proruským státem, Slovensko by se nevyhnutelně stalo dalším cílem ruského (násilného) šíření vlivu. Bez podpory západních spojenců by Kyjev pravděpodobně dlouho neodolal – a pro Bratislavu to platí dvojnásob.

Fico si odmítá připustit nepříjemnou realitu: bezpečnost Slovenska závisí na spojencích ze Severoatlantické aliance a Evropské unie. Pokud se bude i nadále přiklánět ke Kremlu a symbolicky „líbat prsten“ Putinovi, role garanta slovenské bezpečnosti připadne Moskvě. Historie nás však učí, že taková „garance“ může snadno znamenat invazi a desetiletí trvající okupaci – zkušenost, kterou si Slováci stále dobře pamatují.

Pro každou menší zemi je zásadní udržovat pevné vztahy se svými sousedy. Ještě donedávna se zdálo, že pro Slovensko jsou spolehlivými partnery Česká republika, Polsko a Německo. Jak však naznačuje Ficova návštěva Moskvy, ani podpora silných spojenců, včetně celé armády Spojených států, mu zřejmě nestačí.

Kam vlastně chce Fico Slovensko směřovat? Pravděpodobně ne přímo do ruské sféry vlivu, avšak jeho rétorika o „suverénní zahraniční politice“ efektivně oslovuje voliče. Cesta do Moskvy nebyla ničím jiným než krátkozrakým politickým gestem, které hazarduje s bezpečností a budoucností nejen Slovenska, ale i České republiky.

Plyn lze nakupovat z Norska, případně z Ázerbájdžánu nebo Spojených arabských emirátů. Diplomatické kroky tímto směrem by však Ficovi doma nepřinesly kýžená politická procenta. Nemohl by totiž před svými voliči prohlásit, že zajistil levnější – byť morálně pochybný a krví potřísněný – plyn.

To je podstata celé Ficovy politiky a diplomacie. Nejde mu o zajištění bezpečnosti Slovenska ani o posilování vztahů se spojenci. Jeho jediným cílem je upevnění vlastní voličské základny, která už ho, bez nadsázky, začíná mít plné zuby.

Související

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí

Na Primě a její streamingové platformě Prima+ běží nový a od mezinárodně úspěšného televizního formátu odvozený pořad Jakub a Sara. Na situacích „ze života” vystavěné epizody mají hravě zdůraznit vztahové rozdíly mezi mužem a ženou. Ve skutečnosti však připomínají natahovanou mrtvolu zpátečnické televizní zábavy.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy