Slovenský premiér Robert Fico v neděli dorazil do Ruské federace a jednal s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Ukázal tak, že nejedná v zájmu své země, ale v zájmu vlastním. Dává v sázku budoucnost a bezpečnost nejen Slováků, nýbrž i jejich sousedů.
Fico se v neděli večer poprvé od roku 2016 setkal s Putinem. Hlavním bodem jejich jednání údajně byly dodávky plynu na Slovensko. Na fotografiích ze setkání působí oba lídři jako rovnocenní partneři. Ve skutečnosti je však situace zcela odlišná. Fico přijel do Kremlu jako představitel země, kterou Moskva řadí mezi „nikoliv přátelské“ státy – a dle vlastních slov odtud Slovensko nechce vyřadit.
K tomu dochází v době, kdy světová média, včetně serveru Politico, hovoří o „úpadku politické scény“ na Slovensku. Prezident Peter Pellegrini v posledních týdnech otevřeně kritizoval Ficovu autoritářskou politiku, zejména jeho neochotu připomenout výročí sametové revoluce a podporu prominentního odpůrce očkování.
Podle politologů tento konflikt ukazuje, že Fico, navzdory své dlouholeté dominanci na slovenské politické scéně, postupně ztrácí vliv. Naopak Pellegrini se snaží vystupovat jako proevropský a prodemokratický lídr. Někteří odborníci však varují, že jeho kritický postoj může být pouze dočasný a skončí, jakmile Fico opět získá pevnější politickou pozici.
Fico pokračuje po své vlastní ose. V posledních dnech dokonce prohlásil, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půl miliardy eur za souhlas Slovenska se členstvím jeho země v Severoatlantické alianci. „Zeptal se mě, jestli bych hlasoval pro (ukrajinské) členství v NATO, pokud by mi on dal 500 milionů eur z ruských aktiv. Tak jsem samozřejmě rovnou odpověděl, že nikdy. Znáte můj názor na členství Ukrajiny v NATO,“ vylíčil Fico.
Následně poznamenal, že Zelenskyj „velmi dobře ví, že pozvánka Ukrajiny do NATO je úplně nereálná“. Jediné, co Fico ve skutečnosti dělá, je slepé následování politiky maďarského premiéra Viktora Orbána. EuroZprávy.cz o tom psaly v komentáři zde. Slovenský lídr proměnil svou doktrínu ze stavění Slovenska do jádra EU k důrazu na suverénní zahraniční politiku.
Ať se to komukoli líbí nebo ne, Slovensko v současné geopolitické situaci není schopné vést zcela suverénní zahraniční politiku. Pokud by Ukrajina padla pod ruským tlakem nebo se stala proruským státem, Slovensko by se nevyhnutelně stalo dalším cílem ruského (násilného) šíření vlivu. Bez podpory západních spojenců by Kyjev pravděpodobně dlouho neodolal – a pro Bratislavu to platí dvojnásob.
Fico si odmítá připustit nepříjemnou realitu: bezpečnost Slovenska závisí na spojencích ze Severoatlantické aliance a Evropské unie. Pokud se bude i nadále přiklánět ke Kremlu a symbolicky „líbat prsten“ Putinovi, role garanta slovenské bezpečnosti připadne Moskvě. Historie nás však učí, že taková „garance“ může snadno znamenat invazi a desetiletí trvající okupaci – zkušenost, kterou si Slováci stále dobře pamatují.
Pro každou menší zemi je zásadní udržovat pevné vztahy se svými sousedy. Ještě donedávna se zdálo, že pro Slovensko jsou spolehlivými partnery Česká republika, Polsko a Německo. Jak však naznačuje Ficova návštěva Moskvy, ani podpora silných spojenců, včetně celé armády Spojených států, mu zřejmě nestačí.
Kam vlastně chce Fico Slovensko směřovat? Pravděpodobně ne přímo do ruské sféry vlivu, avšak jeho rétorika o „suverénní zahraniční politice“ efektivně oslovuje voliče. Cesta do Moskvy nebyla ničím jiným než krátkozrakým politickým gestem, které hazarduje s bezpečností a budoucností nejen Slovenska, ale i České republiky.
Plyn lze nakupovat z Norska, případně z Ázerbájdžánu nebo Spojených arabských emirátů. Diplomatické kroky tímto směrem by však Ficovi doma nepřinesly kýžená politická procenta. Nemohl by totiž před svými voliči prohlásit, že zajistil levnější – byť morálně pochybný a krví potřísněný – plyn.
To je podstata celé Ficovy politiky a diplomacie. Nejde mu o zajištění bezpečnosti Slovenska ani o posilování vztahů se spojenci. Jeho jediným cílem je upevnění vlastní voličské základny, která už ho, bez nadsázky, začíná mít plné zuby.
Související

Radikální řešení medvědího problému. Slovensko chystá odstřel stovek šelem

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
Slovensko , Robert Fico , komentář
Aktuálně se děje
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
včera

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
včera
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák