Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

Náčelník generálního štábu rumunské armády generál Daniel Petrescu v pátek informoval o nepřátelské aktivitě sil Ruské federace v oblasti ovládané Rumunskem.

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, což vytváří riziko kolize, uvedl generál v prohlášení na zasedání Euroatlantického fóra odolnosti v Bukurešti citovaném v deníku Romania Journal. Armáda dodala, že Rumunsko a NATO se musí připravit na „dlouhodobou konfrontaci s režimem Ruské federace“. 

Doporučené články

Podle generála Petresca může rušení signálu GPS přispět k vážným problémům s navigací raket. Rumunská infrastruktura nebo obchodní lodě v (rumunských) teritoriálních vodách mohou být zasaženy omylem, řekl velitel rumunské armády. Poukázal také na další nebezpečí hrozící lodím pohybujícím se v jejich vodách, což jsou mořské miny. 

Generál tvrdí, že Bukurešť se musí snažit zvýšit odolnost rumunské společnosti vůči novým hrozbám. Tomu napomůže posílení vztahů země s NATO a vládou Spojených států, včetně prostřednictvím přítomnosti jednotek NATO v Rumunsku.

Doporučené články

Armáda v prohlášení také zmínila nutnost navýšení obranného rozpočtu, rozvoje národních obranných programů a zlepšení interoperability s americkou armádou a jejich zbraňovými systémy. V této souvislosti mimo jiné zmínil systém Himars, protiletadlové systémy Patriot, stíhačky F-16 a bojová vozidla Piranha.

Petrescu uvedl, že praktiky škodlivé pro dopravu v Černém moři skončí až s koncem války na Ukrajině, což se v blízké budoucnosti neočekává.

Související

Více souvisejících

Rumunsko Rusko Ruská armáda Rumunská armáda

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy