Na dovolenou autem? Pohonné hmoty v ČR stále zdražují

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 26,73 koruny, před týdnem byl o 25 haléřů levnější. Nafta zdražila o 20 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 26,43 koruny.

Benzinky
doporučujeme

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 6,61 koruny na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 5,96 Kč na litru více.

Ceny pohonných hmot rostou pátý týden po sobě, předtím od poloviny ledna klesaly. Počátkem května se tak průměrná cena u benzinu i nafty dostala na mnohaletá minima pod 26 korunami. Natural 95 byl v té době nejlevnější od dubna 2009, diesel od dubna 2016.

Podle analytiků pohonné hmoty v následujícím týdnu zdraží maximálně do deseti haléřů. "Zdražení ropy na světových trzích není takové, aby opodstatnilo cenové nárůsty pohonných hmot v Česku z poslední doby. To znamená, že tuzemské čerpací stanice ve světle opětovně zesílené poptávky, důsledku návratu ekonomiky k běžnému provozu, navyšují své marže. Řada čerpacích stanic během vrcholné fáze koronakrize krvácela a potřebuje se nyní finančně zahojit," sdělil ČTK analytik Czech Found Lukáš Kovanda.

Také podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se motoristé dalšího zdražování pohonných hmot nemusejí obávat. "Růst ceny ropy se stabilizoval, což je způsobeno stále aktivním přebytkem ropy na trhu, ale také nervozitou z druhé vlny pandemie koronaviru, která by mohla opět vrátit do ekonomik některé restrikce," doplnil Hájek. Dalším faktorem je podle něj strach z cestování, což má ohromný dopad na poptávku po ropě a její deriváty. "Zároveň za posledních několik týdnů výrazně posílila koruna k americkému dolaru, což by mělo dovážené pohonné hmoty spíše zlevňovat," podotkl analytik.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Zlínském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 26,29 Kč. Nafta vychází nejvýhodněji v Královéhradeckém kraji, kde ji čerpací stanice nabízejí v průměru za 25,96 Kč/l. Naopak nejdražší paliva mají pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 27,75 Kč, nafta se tam tankuje za 27,57 Kč za litr.

V Německu ceny také rostou. Benzin Super, odpovídající českému Naturalu 95, se prodává podle údajů benzinpreis-aktuell.de v přepočtu za 34,67 koruny. Průměrná cena nafty je v přepočtu 29,75 koruny.

Podle portálu mBenzin.cz, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty ve Zlínském kraji levnější než na sousedním Slovensku, kde Natural 95 stojí průměrně 1,17 eura (v přepočtu 31,12 Kč) a nafta 1,03 eura (27,53 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paliva v Česku další týden po sobě zdražují

25.02.2021 08:24 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily, ceny stoupají od poloviny ledna. Litr…

Pohonné hmoty nadále zdražují, benzin za týden o více než dvacetník

18.02.2021 08:52 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama