Lyžařská sezóna se blíží ke konci. Skiareály začnou postupně zavírat

Víkendovou návštěvnost českých lyžařských středisek negativně ovlivnilo sobotní větrné počasí. Slunečná neděle ale do hor vylákala více zájemců o lyžování, takže víkend jako celek hodnotí provozovatelé skiareálů převážně pozitivně. Na vlekaře příští týden čeká poslední turnus jarních prázdnin. Někteří z nich uvažují, že po něm ukončí provoz svých středisek, jiní je chtějí udržet v chodu alespoň do konce března. Vyplývá to z dnešních zjištění krajských zpravodajů ČTK.

Návštěvnost hlavních lyžařských středisek na východě Čech byla tento víkend průměrná. Do Krkonoš a Orlických hor přijelo méně lyžařů o prvním víkendovém dni, kdy bylo horší počasí. "Zatímco v sobotu bylo velmi větrno a sněžilo, v neděli bylo nádherné slunečné počasí, které si lyžaři užili na čerstvém sněhu," zhodnotila návštěvnost mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová. Podobnou zkušenost udělal i Tomáš Drápal z resortu Dolní Morava na Orlickoústecku. "V sobotu byla návštěvnost necelých 900 lyžařů, zatímco dnes jsme už na 2000," řekl ČTK v neděli odpoledne.

Ve třech největších skiareálech Jizerských hor v sobotu lyžovalo zhruba 1500 lidí a kvůli silnému větru byl dočasně zastavený provoz obou lanovek na Tanvaldském Špičáku. Dnes na Špičáku, na Severáku a ve skiareálu v Bedřichově lyžovalo zhruba 4000 lidí, podmínky byly ideální. "Dneska to bylo špičkové, se vším všudy," uvedl za střediska Pavel Bažant.

Více lidí s lyžemi dorazilo v neděli také na Ještěd. "Zájem byl velký, měli jsme asi 1200 lyžařů," pochvaloval si ředitel skiareálu Jakub Hanuš. Spokojený byl ale i s větrnou sobotou, kdy včetně večerního lyžování přišlo kolem 1000 lidí. Víkend proto hodnotí dobře a nyní vyhlíží nový závěrečný týden jarních prázdnin. "Věříme, že tu oblevu, co se blíží, tak přečkáme, a nejspíš 19. března zakončíme sezonu," uvažuje Hanuš.

Spokojení jsou s uplynulým víkendem i provozovatelé některých středisek v Ústeckém kraji. Podle Jindřicha Holingera za skiareálu Telnice u Ústí nad Labem byla návštěvnost slušná a odpovídala konci sezony. Středisko zůstane v každodenním provozu i příští týden. "Pojedeme do neděle a pak uvidíme," řekl Holinger ČTK.

Alespoň do konce měsíce by chtěla udržet své středisko v chodu provozovatelka areálu Novako na Božím Daru v Krušných horách Svatava Nováková. Nedělní nával podle ní ukazuje, že o lyžování je mezi lidmi ještě velký zájem. "Předpokládáme, že bychom jezdili do konce března každý den a pak bychom to ještě chtěli spustit na velikonoční víkend," plánuje.

Zájemci o lyžování o tomto víkendu vyrazili i do lyžařských areálů v moravskoslezské části Beskyd. "V sobotu hodně foukalo. Chvílemi byla situace poměrně dramatická," popsal provozovatel areálu v Bílé na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula. Dodal, že naopak dnes bylo počasí za odměnu. V Bílé je na sjezdovkách v průměru ještě okolo 30 centimetrů sněhu. Vrzgula doufá, že se mu provoz podaří udržet alespoň do prvního dubnového víkendu.

V průměru jako solidní zhodnotil tento víkend zástupce střediska v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka. Také on poukázal na podstatný rozdíl mezi dvojicí víkendových dní. V sobotu bylo větrno a sněžilo, napadlo deset až 15 centimetrů sněhu. "Nějací lidé ale lyžovali i v sobotu, dnes je krásně a návštěvnost je vyšší, takže se to srovnalo," uvedl.

Většina zástupců ski areálů v Jeseníkách chce provoz ve středicích udržet do konce března. Růst návštěvnosti očekávají ještě příští týden v souvislosti s brněnskými prázdninami.

Související

Více souvisejících

Lyžování

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy