Praha - Vláda dnes schválila darování munice Kurdské regionální vládě. ČR se tím řadí po bok dalších spojenců, kteří se rozhodli poskytnout pomoc v boji proti islamistům z hnutí ISIL. Informovalo o tom ministerstvo obrany na svých webových stránkách.
Česko kurdským bojovníkům poskytne 10 milionů nábojů pro pušky Kalašnikov, 8 milionů kusů munice pro kulomety, 5 tisíc nábojů pro pancéřovky a 5 tisíc ručních granátů, to vše v souhrnné účetní hodnotě 41 milionů korun.
„Dar neovlivní bojeschopnost Armády ČR. Jde o výzbroj ze starších zásob, u které se v souvislosti s přezbrojováním na moderní výzbroj podle standardů NATO nepředpokládalo její využití. Naopak pro Kurdy, kteří žádají mezinárodní společenství zejména o ruční zbraně a munici sovětského původu, představuje dar významnou pomoc," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
Leteckou dopravu munice do Iráku slíbily zajistit Spojené státy. Jde o více než 500 tun materiálu, pro jehož přepravu bude nutné vypravit 8 velkokapacitních letounů. Dodávky se uskuteční po etapách, přičemž v první etapě by byla dodána munice pro kulomety, kterou v této chvíli Kurdové nejvíce potřebují. Materiál by měl být vyvezen do konce roku 2014.
Schválená pomoc podle resortu obrany otevírá dveře českému obrannému průmyslu, který je připraven dodávat kurdským milicím další vojenský materiál. Předběžné konzultace mezi zástupci českých firem a Kurdskou regionální vládou již probíhají.
S ohledem na suverenitu Iráku může být dar pro Kurdskou regionální vládu předán jen se souhlasem centrální vlády Iráku. Proto bylo diplomatickou cestou požádáno Ministerstvo zahraničních věcí Iráku o ujištění, že nemá námitek proti záměru poskytnout tento dar.
Související
Trump nevyloučil nasazení vojáků v Íránu. Kurdy požádal, aby nebojovali
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Velikonoční předpověď. Počasí bude stabilní, oteplí se až na 20 stupňů
včera
První jméno pro letošní StarDance. Tančit bude Marta Jandová
včera
Zemřel Jaroslav Feyereisl. Dlouhá léta šéfoval Ústavu pro péči o matku a dítě
včera
Kongresmani poslali dopis do Británie. Jde o vyšetřování Epsteinových zločinů
včera
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
včera
Počasí bude proměnlivé. Na horách připadne sníh, na víkend se má oteplit
včera
Po boji a nervech sen o MS stále žije. Češi při Koubkově premiéře porazili Iry na penalty
včera
Už je jich pět. Policie potvrdila zadržení dalších osob kvůli požáru v Pardubicích
včera
Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne
včera
Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu
včera
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
včera
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
včera
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
včera
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
včera
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
včera
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
včera
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
včera
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
včera
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
včera
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
Přípravy na nadcházející velikonoční svátky letos doprovodí proměnlivé jarní počasí, které nabídne jak slunečné okamžiky, tak i dešťové přeháňky a chladná rána. Podle aktuálního výhledu meteorologů se teploty budou postupně šplhat nahoru, ale zejména na horách se ještě můžeme setkat se sněhem.
Zdroj: Libor Novák