Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) si stojí za svým rozhodnutím zrušit výběrové řízení na auta pro ministerstvo vnitra za 2,25 miliardy korun. Ministerstvo dnes podalo proti rozhodnutí správní žalobu. ÚOHS vítá, že jeho rozhodnutí prověří správní soud.
"V rámci správního řízení Úřad oslovil dodavatele 12 značek automobilů a nikdo, kromě vybraného dodavatele, nesplňoval požadavky ministerstva stanovené v zadávací dokumentaci. Úřad proto vítá, že ministerstvo požaduje, aby rozhodnutí prověřil také správní soud," stojí v prohlášení.
Úřad upřesnil, že ve svém rozhodnutí nezpochybňuje technické požadavky zadavatele ve vztahu k vozům určeným pro Policii České republiky. Jako problematické vidí uzavření rámcové smlouvy na nákup přibližně 8000 automobilů pro celý resort, tedy nejen pro policii, ale také referentských vozů a aut pro hasiče.
Policisté nesmí jezdit v zastaralých a nevyhovujících autech. Ministr vnitra @jhamacek podá správní žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli zrušení zakázky na policejní vozy. Více zde: https://t.co/kI5huWIB8J
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 23, 2019
"Podle názoru ÚOHS není možné, aby specifikace těchto všech vozů byla podřízena pouze potřebám jednoho segmentu, v tomto případě Policie ČR. Vítáme proto aktuální oznámení ministra vnitra, že v nově vypsaném tendru byla specifikace poptávaných vozů rozdělena do třech kategorií," uvedl úřad.
Vítěz zrušeného výběrového řízení měl s ministerstvem uzavřít rámcovou dohodu na dodávku osobních aut v policejním i běžném provedení na léta 2018 až 2021. Podle antimonopolního úřadu technické podmínky tendru zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto. Jako problematické viděl omezení provedení aut na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidveřovou karoserii i stanovení rozměrů interiéru vozů.
Vnitro v březnu vypsalo nový tendr za půl miliardy zhruba na 800 aut, která mají sloužit převážně dopravní policii a policistům v běžné službě. Lhůta pro předložení nabídek skončila zhruba před měsícem, ministerstvo dostalo jednu nabídku. Komise ji doporučila, účastník se neodvolal. Druhé výběrové řízení je v počátcích, týká se zhruba 4000 aut za dvě miliardy.
Související
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat
ÚOHS , tendr , Ministerstvo vnitra , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 1 hodinou
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 3 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 4 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 5 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
Nikomu asi není třeba vysvětlovat, čím synem je princ Harry. Je to už téměř třicet let, co ještě jako nezletilý přišel o jednoho z rodičů. Princeznu Dianu si její mladší syn uchovává ve vzpomínkách. A také v receptech, jak vyšlo najevo.
Zdroj: Lucie Podzimková