Na letišti v Mošnově opět přistál v rámci spolupráce NATO americký bombardér B-52

Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku dnes po 14:30 opět přistál americký bombardér B-52 Stratofortress. Druhý letoun stejného typu tam přistane okolo 17:00. Jde o součást letů k procvičení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO nad střední a východní Evropou.

ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková. Při jednom z cvičných letů přistál bombardér B-52 v Mošnově už v únoru.

"Oba strategické bombardéry mají v Mošnově za cíl za stále běžících motorů (engine-running crew change) vyměnit své osádky za nový tým," uvedla Dvořáková. Letouny podle ní během cvičných letů s mezipřistáním v České republice nenesou na palubě aktivní zbraňové systémy.

Bombardéry B-52 působí v Evropě na předsunuté základně Royal Air Force Base ve Fairfordu ve Velké Británii. Jejich domovskou základnou je Minot v Severní Dakotě v USA.

Bombardér přistál v Mošnově při jednom z cvičných letů i v únoru. "V průběhu února se bombardér představil stejným způsobem také v Portugalsku, Španělsku, Dánsku, Německu a Polsku. A další členské a partnerské státy Aliance navštíví ještě v průběhu jara," uvedla mluvčí. Od roku 2018 se podle ní v Evropě uskutečnilo více než 200 podobných letů.

Související

B-52 Stratofortresses

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou rychlostí zvuku. Informovala o tom agentura Reuters. Americká armáda podle svého prohlášení test provedla v sobotu u pobřeží Kalifornie, kde bombardér B-52 vypustil střelu ARRW.

Více souvisejících

B-52 Stratofortresses Ostrava

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy