Vláda chce legislativně zakázat jízdu kamionů v neděli od půlnoci do 22:00, podobně jako je to jinde v Evropě. Teď mohou nákladní auta v neděli jezdit do 13:00. Kamiony budou mít ale nově možnost dokončit jízdu na cílové místo v Česku.
Dohodli se na tom dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) a policejním prezidentem Janem Švejdarem. "Já myslím, že jsme si jasně řekli, kdo co udělá, rozdělili jsme si úkoly a určitě se k tomu budeme zase vracet za pár měsíců," řekl Babiš.
Ministři se kamionovou dopravou začali více zabývat po loňských problémech na opravované dálnici D1, kdy ji při prosincových kalamitách nákladní vozidla několikrát zablokovala. Rekonstrukce 161 kilometrů D1 má skončit v roce 2021.
Zákaz jízdy kamionů celou neděli s možností dojezdu do cíle v Česku. Další odpočívky pro kamiony, více policistů, zákaz předjíždění kamionů v některých úsecích. S premiérem @AndrejBabis, ministrem @jhamacek a policejním prezidentem @jan_svejdar jsme řešili kamiony na dálnicích. pic.twitter.com/0sNB0oyDcW
— Vladimír Kremlík (@KremlikVladimir) August 27, 2019
Podle sdružení autodopravců Česmad Bohemia zákaz nedělní jízdy kamionů ničemu nepomůže. "Nedá se argumentovat v žádném případě nějakou bezpečností, protože v neděli tam žádný provoz není a nehodovost je minimální," řekl ČTK mluvčí sdružení Martin Felix.
Domnívá se, že by nařízení bylo likvidační především pro moravské dopravce. "Jedna z jejich hlavních přeprav je do Německa, kde musí být v pondělí ráno. Teď v neděli dopoledne dojedou k hranicím. Nově by tam ty řidiče museli poslat už v sobotu a platit tak další den navíc," podotkl mluvčí. Možnost dojezdů do cílové stanice ale Česmad vítá.
Felix dále upozornil na to, že česká kamionová doprava stále klesá, zejména v poměru například k polským společnostem. "Čekali bychom opačný přístup, kdy se vláda bude snažit českým firmám nějakým způsobem pomoci, a ne je ještě likvidovat takovým způsobem, o kterém od nás musí vědět, že je pro české dopravce nepřijatelný," řekl.
Z dnešního jednání dál vyplynulo, že na některých úsecích dálnic přibude stálý zákaz předjíždění pro kamiony. Dosud se předjíždění zakazovalo operativně zejména v zimě. "My jsme teď ve fázi, kdy chceme takovýto režim celoročně," řekl Hamáček. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má spolu s policií vybrat vhodné úseky.
Také s tím ale Česmad nesouhlasí. "Myslíme si, že by bylo lepší to řešit pomocí proměnného značení, podle hustoty a okamžité potřeby, tak jako to mají v Německu," dodal Felix.
ŘSD také vyhledá místa pro nová odstavná parkoviště včetně čtyř desítek kontrolních stanovišť. Nyní na D1 chybí v jednom směru kolem 250 stání na odpočívadlech a celkově v ČR 1400 míst. Letos by mělo vzniknout 241 míst, příští rok 119 míst, v roce 2021 pak 233 míst a následující rok 308 stání. "ŘSD intenzivně pracuje na rozšiřování odpočívek a budování nových," řekl Kremlík. Budování míst pro odpočinek podle něj vyjde na sedm miliard korun.
Podle Babiše by na dálnicích měla být více vidět policie. Hamáček uvedl, že by měla na každém dálničním oddělení přibýt jedna hlídka. "Na každém dálničním oddělení je jedna hlídka pro nonstop službu a jedna hlídka pro denní režim. Cílem je přidat tam alespoň jednu hlídku pro denní režim," řekl. Navýšení počtu dálničních policistů potvrdil policejní prezident.
"Policie ČR skutečně zvýší dohled, zejména na vytipovaných dálnicích jako jsou D1, D2 a D5," uvedl. Přibýt by podle něj měly řádově stovky policistů. Návrh rozvoje dálničních oddělení, který připravilo ministerstvo vnitra, počítá s tím, že do roku 2025 přibude v dálničních odděleních 750 služebních míst.
Novinkou by také mělo být propojení policejní a celní databáze tak, aby bylo možné vymáhat pokuty od zahraničních řidičů. Podle návrhu by jim policie mohla zadržet registrační značku do doby, než pokutu za přestupek zaplatí.
Zákaz jízdy kamionů je o prázdninách vedle nedělního odpoledne rozšířen také na část pátku a soboty. Zákaz se ale netýká všech, výjimky dává ministerstvo dopravy nebo jednotlivé krajské úřady. Získají je zejména dopravní firmy, které převážejí zvířata, pohonné hmoty, poštovní zásilky nebo rychle se kazící zboží, tedy potraviny.
Související
Slováci obnovili blokádu na hranicích s Ukrajinou. Připojili se také Maďaři
Na Slovensku bude obnovena dopravní blokáda na hranicích s Ukrajinou
kamiony , Andrej Babiš , Vladimír Kremlík , Jan Švejdar (policejní prezident) , nákladní doprava , Dálnice - Opravy na D1 , Dálnice D1 , doprava , Ministerstvo dopravy , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 2 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 2 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 3 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 4 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 5 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 7 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
V hlavním městě Grónska, Nuuku, se v pátek sešly stovky místních obyvatel před novým americkým konzulátem, aby vyjádřily svůj nesouhlas s ambicemi Donalda Trumpa získat nad tímto ostrovem větší vliv. Protestní shromáždění se uskutečnilo na závěr týdne, během něhož toto poloautonomní dánské území poprvé navštívil Trumpův zvláštní zmocněnec Jeff Landry. Organizátor akce Aqqalukkuluk Fontain v této souvislosti připomněl, že grónská vláda již dříve americké administrativě jasně vzkázala, že ostrov není na prodej.
Zdroj: Libor Novák