Dávky na bydlení by se mohly zvýšit, MPSV navrhlo změnu normativů

Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit. Ministerstvo práce navrhuje zvednout takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává. Resort vychází z růstu cen.

Připravované vládní nařízení se změnou normativů zveřejnila na svém webu vláda. Částky upravuje každý rok. Pro ten příští by jejich navýšení mělo být nižší než letos. Na dávky by po něm bylo podle ministerstva potřeba asi 321,6 milionu korun navíc.

Měsíční náklady na bydlení se stanovují podle počtu osob v domácnosti a velikosti bydliště. Pro početné rodiny a ve větších městech jsou vyšší. Pro nájemní byty by se mohly podle návrhu zvednout o 102 až 460 korun, v družstevních a vlastních bytech pak o 60 až 175 korun. Částky za pevná paliva a náklady srovnatelné s nájemným se tentokrát upravovat nemají.

V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů. Doplatek má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí.

"Mírné zvýšení dávek, reflektující vývoj cen v oblasti bydlení, pomůže seniorům, osobám se zdravotním postižením a rodinám s úhradou nákladů na jejich bydlení, a tím i k zajištění a udržení jejich přiměřeného bydlení," uvedlo ministerstvo v podkladech pro vládu.

V Praze se letos státem stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 8577 do 19.617 korun, ve vlastních či družstevních bytech od 4872 do 11.769 korun. Od ledna by to mohlo být v nájmu 8775 až 20.077 korun a ve vlastním od 4932 do 11.944 korun.

V dalších místech republiky jsou podle velikosti bydliště náklady nižší než v metropoli. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10.000 obyvateli. V nájemních bytech tam činí od 5374 korun pro jednu osobu do 12.703 korun pro početné rodiny, od ledna by to mohlo být 5476 až 12.955 korun. Ve vlastních a družstevních bytech jsou mimopražské normativy stejné jako v hlavním městě - mají činit od ledna od 4932 do 11.944 korun místo letošních 4872 až 11.769 korun.

Podle odborníků na sociální problematiku by mohlo příjemců dávek přibývat. V době nařízených omezení proti koronavirové nákaze řada lidí přišla o příjem či o jeho část. V minulých letech, kdy rostly výdělky, počet příjemců i výdaje na dávky klesaly.

Letos za první tři čtvrtletí úřady práce vyplatily na obou dávkách zhruba 6,5 miliardy korun. Příspěvek v září pobíralo 147.900 lidí a doplatek 31.900 lidí. Loni se za celý rok vydalo zhruba 8,7 miliardy Kč. V prosinci úřady práce poskytly 169.500 příspěvků a 33.100 doplatků.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Novinka u žádostí o dávky a příspěvky. Stát spustil mobilní aplikaci

Výrazné zjednodušení a zefektivnění celého procesu podávání žádostí přináší nová aplikace Klientské zóny Jenda, kterou si může každý nainstalovat do svého chytrého mobilního telefonu. Jenda je již dostupný v App Store i Google Play. Klientům aplikace umožní sledovat stav svých žádostí, které budou mít přehledně na jednom místě. Komunikace s úřady tak bude opět snazší.
Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

Více souvisejících

Sociální dávky Ministerstvo práce a soc. věcí Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 5 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu

Rozsáhlý výpadek proudu, který dnes ochromil velkou část České republiky, přináší kromě omezení dopravy a služeb také hygienická rizika. Státní zdravotní ústav i hygienici proto vydali důležitá doporučení, jak v takové situaci chránit zdraví, zajistit bezpečnou konzumaci potravin a předejít zbytečným zdravotním komplikacím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy