V několika obcích v Olomouckém kraji kvůli suchu platí zákaz používat pitnou vodu k zalévání zahrad, napouštění bazénů či umývání automobilů. Kvůli nedostatku srážek totiž dál klesly hladiny podzemních vod, z nichž se zásobují obecní vodojemy. Nadměrné odběry z veřejného vodovodu by mohly způsobit problémy se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou.
Používat pitnou vodu k napouštění bazénů, zalévání zahrad a umývání automobilů zakázal například Hněvotín na Olomoucku. Návrh na dubnovém zastupitelstvu přednesl starosta Jaroslav Dvořák a podpořilo ho všech devět zastupitelů. "Zákaz už byl vyhlášen," řekl dnes ČTK Dvořák.
Hněvotín se dlouhodobě potýká s poklesem zásob podzemní vody, která proudí do místních vodojemů. Zároveň tam v posledních letech roste počet obyvatel. V Hněvotíně je víc než 100 bazénů a jejich hromadné napouštění krátce po sobě by podle Dvořáka mohlo způsobit velké výkyvy ve vodovodní síti a problémy se zásobováním pitnou vodou.
Obec nedaleko Olomouce původně chtěla majitelům bazénů opět nabídnout cisterny s užitkovou vodou, nakonec od toho kvůli komplikované organizaci upustila. Vedení Hněvotína dalo přednost variantě postupného napouštění bazénů z vodovodu podle rozpisu, který obec připravila, což by nemělo vodovodní síť výrazně zatížit. "Zkusíme, jestli to bude fungovat," podotkl starosta.
Napouštět vodou z veřejného vodovodu bazény a zalévat s ní zahrady zakázal obyvatelům Luké na Olomoucku tamní obecní úřad, aby kvůli suchu předešel problémů s provozem obecního vodovodu. Luká má spolu s místními částmi necelých devět stovek obyvatel.
Používat pitnou vodu z vodovodu k napouštění bazénů a zalévání zahrad nemůžou ani obyvatelé Drahanovic na Olomoucku. "Smyslem tohoto opatření je zachování pitné vody pro nezbytné, čili základní potřeby obyvatel napojených na obecní vodovod," stojí v oznámení na webu Drahanovic.
Loni v létě někteří obyvatelé zákaz nerespektovali a napustili si bazény na zahradách. Vyčerpali tak vodu z obecního vodojemu a způsobili problémy při zásobování několika stovek obyvatel Ludéřova a Střížova, což jsou místní části Drahanovic.
Související
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci
Sucho , Voda , Olomoucký kraj
Aktuálně se děje
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
včera
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
včera
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
včera
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
včera
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
včera
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
23. února 2026 21:14
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
23. února 2026 20:04
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
Americký prezident Donald Trump i přes nedávné soudní komplikace dál stupňuje svou obchodní válku a ohlásil zavedení nových patnáctiprocentních globálních cel. Tento krok přichází bezprostředně poté, co Nejvyšší soud označil jeho předchozí nouzová cla za nezákonná. Federální úřad celní a hraniční ochrany potvrdil, že sběr těchto zneplatněných poplatků bude ukončen dnes po půlnoci východoamerického času.
Zdroj: Libor Novák