Fiala se setkal s Ódorem, premiéři volají po posílení vnější hranice EU kvůli migraci

Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý přivítal v Praze slovenského protějška Ľudovíta Ódora. Předsedové vlád řešili otázku nelegální migrace do Evropské unie, zabývali se také tématy blížícího se summitu NATO. Ódor se v Česku setká také s prezidentem Petrem Pavlem. 

Podle Fialy se oba politici shodli na tom, že nelegální migraci je třeba řešit na evropské úrovni, a to zlepšením ochrany vnější hranice či zrychlením návratové politiky.

"Minulý týden se nám však na Evropské radě bohužel nepodařilo nalézt shodu z důvodu blokování ze strany Polska a Maďarska. To považuji za nekonstruktivní a nezodpovědné, neboť to ohrožuje finanční podporu, kterou by Česko mělo obdržet za přijetí žadatelů o azyl z Ukrajiny," napsal český premiér na twitteru.

"Chceme posílit schengenské hranice, mluvit o tom, jak realokovat migranty a jak hledat oboustranně výhodnou spolupráci s třetími zeměmi," řekl Ódor podle TASR. Zmínil také, že československá spolupráce aktuálně funguje lépe než Visegrádská čtyřka.

Fiala prozradil, že řeč přišla i na blížící se summit NATO v litevském Vilniusu. Ukrajina podle něj očekává jasný impuls. "Česká republika i Slovensko mají naprosto shodný názor, že je potřeba usilovat o to, aby se Ukrajině dostalo co nejsilnější politické podpory, včetně vyjádření perspektivy pro budoucí členství v NATO," uvedl. Oba premiéři se shodli i na podpoře členství Švédska v alianci. 

"Dnešní setkání s panem premiérem jednoznačně potvrdilo výjimečnost našich vztahů a těším se na další intenzivní spolupráci s našimi slovenskými přáteli," dodal šéf občanských demokratů. 

Ódor se později odpoledne sešel s prezidentem Petrem Pavlem, podle něj se bavili o summitu NATO ve Vilniusu a diskutovali o vybraných bilaterálních otázkách. "Česko-slovenské vztahy jsou pevné a vzájemná spolupráce je neotřesitelná bez ohledu na výměnu politických reprezentací," uvedla hlava státu na twitteru

Související

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Ľudovít Ódor Slovensko migrace EU NATO

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy