Ostrá prezidentská kampaň začíná, uchazeči o Hrad kladou důraz na kontakt s lidmi

Prezidentští kandidáti se v příštích týdnech chtějí soustředit na intenzivní kontaktní kampaň. V plánu svých akcí mají i debaty s ostatními uchazeči o prezidentský post, rozhovory pro média nebo propagaci na sociálních sítích. Zájemci o účast ve volbách nebo jejich zástupci to řekli ČTK nebo na tiskových konferencích.

Mezi aktuálně největší favority lednových voleb patří bývalý vysoký armádní představitel Petr Pavel, expremiér a předseda ANO Andrej Babiš a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Všichni zdůrazňují, že se chtějí v nadcházející části kampaně soustředit především na setkávání s voliči.

Mluvčí Pavla Markéta Řeháková ČTK řekla, že za poslední dva měsíce osobně navštívil 51 měst a obcí, ve kterých se setkával s občany. "V podobném duchu budeme pokračovat i dál. Půjde o kombinaci setkávání s voliči, besed pro veřejnost, ale aktivní samozřejmě budeme i v médiích a na sociálních sítích," poznamenala. V úterý byl třeba Pavel debatovat v Braškově na Kladensku, do konce listopadu se chystá například do Liberce, Ostravy nebo Prahy.

V intenzivním objíždění obcí pokračuje se svým obytným automobilem i Babiš. Dnes například míří do Libereckého kraje, ve čtvrtek navštíví Pardubický kraj, kde se zastaví v Lanškrounu, Litomyšli nebo Vysokém Mýtě. I nadále je aktivní na sociálních sítích, kam umísťuje propagační videa nebo fotografie.

I Nerudová má v plánu každodenní setkávání s lidmi. "V kontaktní kampani mi pomůže velká síť dobrovolníků a podporovatelů, kterých se teď každý den přidává několik desítek," poznamenala. S lidmi chce komunikovat i na sociálních sítích a chystá živé přenosy. Vyhýbat se nechce ani debatám s ostatními kandidáty, které zaplní kalendáře i dalších účastníků voleb.

I odborový předák Josef Středula v úterý při odevzdání přihlášky do voleb novinářům řekl, že se chce co nejvíce věnovat kontaktní kampani a mluvit s lidmi. Počítá i s účastí v debatách a využíváním sociálních sítí, stejně jako s venkovní reklamou. Konkrétní podoba bude podle něj záležet na výsledku jednání se sponzory.

Na výjezdy do regionů a besedy s lidmi se chystá také senátor Pavel Fischer. "Samozřejmostí je zapojení velkého množství dobrovolníků, kteří se neustále hlásí," uvedla jeho mluvčí Mária Pfeiferová. Počítá i s rozšiřováním aktivit na sociálních sítích.

Další senátor Marek Hilšer na tiskové konferenci v pondělí řekl, že se bude věnovat hlavně debatám s občany a účastnit se diskusí s ostatními kandidáty. Zaplatí si i reklamu na sociálních sítích. Poznamenal, že jeho kampaň není marketingově promyšlená, ale "dělaná od srdce s nízkými prostředky".

Podnikatel Karel Diviš bude objíždět Česko a snažit se vést co nejvíce kontaktní kampaň, řekl v úterý novinářům. Počítá s účastí v besedách, s rozhovory s novináři i s posílením sociálních sítí a s investicí do venkovní reklamy.

O zintenzivnění kontaktní kampaně mluvil i podnikatel Karel Janeček. Své šance vidí právě v tom, že bude s lidmi osobně komunikovat. Předpokládá, že se přiblíží zákonnému čtyřicetimilionovému limitu na kampaň.

"V následujících týdnech se zaměřím na prezentaci své kandidatury v rámci krajských organizací SPD," vzkázal ČTK kandidát SPD Jaroslav Bašta. Plánuje i setkání s dalšími podporovateli, dodal.

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima chce vést nízkorozpočtovou kampaň založenou na setkávání s lidmi, počítá také s poskytováním rozhovorů novinářům nebo s účastí na předvolebních besedách a debatách. Slibuje zachovat slušný a nekonfrontační tón.

Podnikatel Tomáš Březina chce podobu své kampaně představit až ve chvíli, kdy bude ministerstvem vnitra schválen jako kandidát. Jeho tým ale počítá s účastí v debatách i s cestami za občany.

Ve specifické situaci je prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, které exekutor kvůli dluhu spojenému s jejím bývalým manželem odečetl z volebního účtu milion korun. Podle šéfa její kampaně Martina Legnavského tak Rohanová nemůže získat žádné příspěvky na kampaň a fakticky ji vést. Situaci její tým řeší s Úřadem pro dohled nad politickými stranami.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Pavel Fischer

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy