Na Palackého náměstí v Praze protestovalo přes tisíc lidí

Praha - V Praze na Palackého náměstí protestovalo kolem patnácti set lidí. Mezi prvními dorazili odboráři z ústecké Setuzy, počty protestujících zvýšili poslanci a politici z ČSSD a KSČM, informovala ve středu z místa redaktorka agentury Mediafax.

"U nás se propouštělo razantně, počet zaměstnanců klesl ze 1400 na 400. Současná sociální situace je pro nás neúnosná," řekl agentuře Mediafax jeden ze zaměstnanců Setuzy. Jméno odmítl sdělit z obav ze ztráty místa. "Požadujeme, aby vláda a poslanci zastavili způsob toho, jak se vede sociální politika. Chceme i nadále bydlet ve svých bytech, a ne pod mostem," uvedl další nespokojený odborář.

Protestující měli transparenty s nápisy: Školné, škrty, reformy neprojdou", "Škrtat umí každé dítě, společnost se škrtnout nedá", "Zastavme asociální reformy! Potřebujeme generální stávku!" Z davu se po celou dobu shromáždění ozýval zvuk řehtaček a pískot.

"Výplata ve výši 18 tisíc korun hrubého se nám nezdá adekvátní, nesouhlasíme se škrty. Premiér Nečas si může říkat, co chce, ale my normální lidé chceme důstojně žít," uvedla členka orchestru Národního divadla.

Na náměstí dorazili pracovníci Národní knihovny, lékaři označení žlutými nálepkami, orchestr Národního divadla, zástupci Národního filmového archivu, Národního muzea či Unie profesionálních zpěváků. Nespokojené zaměstnance veřejné správy přišli podpořit poslanci ČSSD, například Jiří Paroubek, Martin Pecina, Jeroným Tejc, Jaroslav Foldyna, Jiří Dientsbier ml. či Richard Falbr. Za KSČM potom Marta Semelová, Miroslav Grebeníček či Vojtěch Filip.

"Myslím si, že vláda zaměstnance veřejného sektoru ponižuje a chová se k nim nespravedlivým způsobem. Je důležité se ozvat, nejen kvůli tomu, co se děje, ale proti způsobu postupu vlády," sdělil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že sociální demokracie nemá ve sněmovně většinu, proto nemůže zabránit vládním škrtům. "Dnes je to o stávce, a nikoliv o demonstraci. Osobně si vážím statečnosti demonstrujících," dodal Sobotka.

Na místo přišel stávkující podpořit také bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. "Přišel jsem, abych podpořil odboráře. Jejich požadavky jsou spravedlivé, zejména ten týkající se platů. Myslím si, že ve státním rozpočtu je možné najít jiné rezervy. Jedná se v souhrnu o šest až sedm miliard korun. Příští týden při projednávání rozpočtu chci o těchto rezervách hovořit," řekl agentuře Mediafax.

Před odboráři promluvil také europoslanec Richard Falbr. Připomněl, že stávka je naprosto legitimní cestou, jak vyjádřit nesouhlas s politikou vlády. "Vláda nám nemá co radit. Stávka se koná proto, aby si někteří nemysleli, že si necháme všechno líbit," řekl téměř zaplněnému náměstí Falbr. Falbr také označil Nečasovu vládu za tryskající gejzír stupidity.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil přímo nevyvrátil možnost generální stávky v příštím roce: "My to nechceme, záleží na krocích vlády," řekl.

Související

Více souvisejících

stávka Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy