Foldyna? Bojím se, že ve sněmovním bufetu dostanu čelo. Tohle přehnal. Politici si neberou servítky, místopředsedu ČSSD pořádně rozcupovali

Praha - Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna vyvolal svým chováním v posledních dnech pořádný poprask. Foldyna se na pondělní akci hádal a postrkoval s lidmi, kteří proti příjezdu ruských motorkářů protestovali. Za to jej kritizují nejen politici z ostatních stran, ale dokonce i z ČSSD.

„Místopředseda ČSSD Foldyna jede Českem společně s Putinovými Nočními vlky. To jsem tedy zvědavý na prozápadní orientaci nově vznikající vlády, již má jmenovat prezident Zeman, který pro změnu našel Putinovi v Česku novičok,“ Postěžoval si místopředseda ODS Martin Baxa.

„Honzo @jhamacek, proč jste si zakázali spolupráci s Tomiem, když máte @FoldynaJaroslav místopředsedou strany? Není to nefér? On je tam nějaký podstatný rozdíl?“ zeptal se prostřednictvím twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Tím ale kritika ze strany TOP 09 nekončí. „Incident kolegy Foldyny bych rád okomentoval, ale bojím se, že bych ve sněmovním bufetu dostal čelo,“ rýpnul si do Foldyny poslanec Dominik Feri.

„Foldynovo vysvětlení strkanice je vrcholem nevkusu. Spíš to vypadá, že si myslí, že před ním stojí Brežněv. On je totiž pan poslanec Foldyna známý vlastenec. Ruský vlastenec,“ posteskla si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Adamová a Feri odkazovali na Foldynovo vysvětlení, proč „vystartoval“ na jednoho z protestujících. Nechtěl ho prý udeřit hlavou, jak to podle některých fotek vypadalo, ale „dát mu jazyk“. „Nebouchli jsme do sebe hlavami, jen jsme do sebe ťukli, chtěl jsem mu dát jazyk, protože jsem si myslel, že je gay,“ citovala jeho slova česká média.

„Tak jak se máte, vy uřvanci, kteří děláte hybridní politiku?” Inu ČSSD patrně nastoupila novou kapitolu své existence,“ okomentoval Foldynova slova lidovec Jan Bartošek.

ČSSD se sice už předem od Foldynových akcí spojených s Nočními Vlky distancovala, podle některých to ale nestačí.. „Distance ČSSD od provokací Nočních vlků bohužel neřeší podstatu, tj. že mnohým nedochází že to s pietou vůbec nesouvisí,“ říká poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Kritické hlasy přišly také z ČSSD. „Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit. Jako předseda sociální demokracie budu v pátek na jednání předsednictva s Jaroslavem Foldynou o včerejším incidentu a jeho chování osobně mluvit,“ zkritizoval Foldynu předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Ptá se, co mají společné Noční vlci s pietou zahynulých sovětských vojáků. Podle mého názoru vůbec nic, pokud ovšem na našem území nezahynul nějaký jejich příbuzný,což nemohu vědět. Je to pouhá propaganda, která je dle mého názoru docela nevkusná. A že se to některým Čechům nelíbí je logické. Protože žijeme v demokratické zemi, pak by i různost názorů vadit neměla. Ale i politické postoje musí mít své hranice. A je opravdu vidět svět v souvislostech,“ myslí si Foldynův spolustraník a bývalý poslanec Antonín Seďa.

Související

Jaroslav Foldyna

"Česko proti bídě." Na Rajchlově akci vystoupil i Foldyna z SPD, lidé došli k úřadu vlády

Tisíce lidí dnes v centru Prahy demonstrovaly proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Demonstranti se nejprve shromáždili na Václavském náměstí, poté prošli městem ke Strakově akademii, kde sídlí vláda. Ohlašovaný živý řetěz kolem budovy nakonec nevytvořili, někteří z protestujících se ale chystají u úřadu vlády nocovat. Protest neprovázely významnější konflikty.
Demonstrace proti opatřením (10.1.2021)

OBRAZEM: V Praze se opět demonstrovalo, nechyběli Landa, Foldyna nebo Suchánek

Až 3000 lidí se v neděli na Staroměstském náměstí v Praze sešlo na demonstraci nazvané Otevřeme Česko. Svolala ji iniciativa Chcípl PES, protestovalo se proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. Na pódiu či v davu nechyběli umělci Daniel Landa a Michal Suchánek či poslanec Jaroslav Foldyna (SPD).

Více souvisejících

Jaroslav Foldyna Noční vlci Martin Baxa Miroslav Kalousek Dominik Feri (TOP 09) Markéta Pekarová Adamová Jan Bartošek Jiří Dolejš Jan Hamáček Antonín Seďa

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy