Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila přerušení trestu Janouška

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni brněnského krajského soudu Jaroslavu Bartošovou, a to v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

"Ministerstvo spravedlnosti posoudilo informace týkající se uvedeného případu a paní ministryně se rozhodla podat návrh na zahájení kárného řízení proti JUDr. Jaroslavě Bartošové, soudkyni Krajského soudu v Brně," napsal Řepka. Ministryně žádá, aby kárný soud Bartošové na rok snížil plat o 20 procent.

"Důvodem je, že soudkyně při své rozhodovací činnosti v postavení předsedkyně senátu ve věci vedené u Krajského soudu v Brně postupovala v rozporu se zjištěným skutkovým stavem a v rozporu s trestním řádem a nijak nereflektovala na skutečnosti zjištěné například Vrchním soudem v Praze či Vrchním státním zastupitelstvím v Praze," doplnil mluvčí.

Řepka dodal, že ministryně soudkyni vyčítá konkrétně to, že nevyhodnotila, zda nadále trvají důvody k přerušení Janouškova trestu, rovněž to, že přerušení trestu neodvolala, a také to, že trest znovu přerušila.

O kárné žalobě bude rozhodovat Nejvyšší správní soud. Zákon o soudcích definuje kárné provinění jako "zaviněné porušení povinností soudce, jakož i zaviněné chování nebo jednání, jímž soudce narušuje důstojnost soudcovské funkce nebo ohrožuje důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů". Kárný senát může podle závažnosti provinění uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy senátu a v nejzávažnějších případech i odvolání z funkce soudce.

Před přerušením výkonu trestu strávil Janoušek za mřížemi zhruba rok a čtvrt. Na svobodu mu dopomohly posudky a lékařské zprávy, podle nichž u muže existuje po operaci hlavy riziko těžkého poranění mozku a je u něj nutný neustálý doprovod a dohled poučené osoby, která by mu mohla poskytnout první pomoc. Pražský vrchní soud ale následně nechal Janouška v létě 2019 sledovat a zjistil, že chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii.

Letos v únoru pak server SeznamZprávy zveřejnil fotografie s tím, že je na nich Janoušek trávící přelom let 2019 a 2020 v rakouských Alpách. Na snímcích měl muž na sobě lyžařské vybavení nebo táhl sáňky. Na základě těchto fotografií pak ministryni Benešovou interpeloval ve Sněmovně poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ministryně mu odpověděla, že věc prošetří.

Krajský soud v Brně však na konci letošního dubna prodloužil Janouškovi přerušení výkonu trestu o další dva roky. Proti usnesení podal úspěšně stížnost státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci poté rozhodl, že Janouškův zdravotní stav nebrání jeho pobytu ve vězení, a lobbista se v červenci vrátil za mříže. Do věznice nastoupil dobrovolně, ale až poté, co na něj soud vydal příkaz k dodání do výkonu trestu a policie krátce vyhlásila pátrání.

Opilý Janoušek srazil v roce 2012 ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, kdy ho brněnský krajský soud dočasně propustil na svobodu. Janoušek následně dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl a tento postoj potvrdil i pražský vrchní soud. Brněnští soudci měli závěry pražských soudů k dispozici, když rozhodovali o prodloužení přerušení trestu.

Lobbista čelí obžalobě ještě v kauze neoprávněných úhrad zdravotních pojišťoven pro společnost Chambon. Za podílnictví mu hrozí až osmileté vězení.

Související

Vrchní soud v Praze

Soud už rozhodl ohledně odblokování Janouškova majetku, výsledek nesdělil

Pražský vrchní soud už rozhodl ohledně odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška, který policie zajistila v kauze Chambon. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová s tím, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. 

Více souvisejících

Roman Janoušek Marie Benešová

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy