EU a její státy by měly přispívat k vytvoření celosvětové aliance demokratických sil, řekla Adamová

Evropská unie a její členské státy by měly přispívat k vytvoření celosvětové aliance demokratických sil. Mocnostem, které se snaží narušit mezinárodní systém založený na pravidlech, je nutné čelit na globální úrovni. Při zahájení meziparlamentní konference o společné zahraniční a bezpečnostní politice a společné bezpečnostní a obranné politice v Praze to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

"Základem spolupráce by měla být transatlantická vazba. Musíme však budovat spojenectví s dalšími demokratickými státy či k demokracii směřujícími hráči v dalších regionech. Od Afriky po Indopacifik," míní šéfka dolní komory. EU a členské státy mají podle ní velmi dobré nástroje, jak k vytvoření globální aliance demokratických sil přispívat. Jedním z nich je společná obchodní politika a ekonomické vztahy se třetími zeměmi.

Pekarová Adamová se též vyjádřila k debatám o zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou místo jednomyslnosti v otázkách zahraniční či daňové politiky. O možné reformě unijních pravidel minulý týden v Praze hovořil také německý kancléř Olaf Scholz.

"Jsem přesvědčena o tom, že samotná pravidla či jejich případná změna nejsou zdrojem našich problémů," míní šéfka Sněmovny. Konsenzuální rozhodnutí má podle ní ale vždy největší hodnotu, ač je ho často těžké dosáhnout na evropské i národní úrovni.

Apelovala na ty, kteří se často uchylují k blokování kompromisů v rámci unie, že je potřeba si uvědomit, že případné bezprostřední zisky jsou později velmi draze vykoupeny neakceschopností evropského společenství. Blokování společné pozice by podle ní měly státy využívat ve zvláštních případech, kdy se jedná o přímé ohrožení klíčových národních zájmů.

Předsedkyně dolní komory také ocenila dřívější rozhodnutí udělit status kandidáta pro vstup do EU Ukrajině. "Putinova propaganda, bohužel ochotně šířená i některými politiky v Evropě, se nám snaží namluvit, že viníky současné situace jsme my. Že naše ochota byť jen částečně integrovat Ukrajinu a další země do evropské rodiny demokratických národů, byla ve skutečnosti agresivní expanzí ohrožující životní zájmy Ruska. Nesmíme se však nechat těmito lživými nesmysly zastrašit," řekla.

Je podle ní naopak čas ukázat, že model založený na hodnotách svobody a demokracie je životaschopný a univerzální. "S tím souvisí i nutnost otevřít naši náruč těm zemím a národům, které se dobrovolně rozhodly tento model sdílet," dodala.

Po ruské invazi na Ukrajinu se podle ní změnila i samotná diplomacie. Dříve byla svébytnou disciplínou, jež byla málokdy předmětem vnitropolitické debaty. Nyní je stále častěji tématem volebních kampaní a udržení konsenzu napříč politickým spektrem není automatické, míní Pekarová Adamová.

"Naši občané čelí a budou čelit vysokým cenám energií a inflaci obecně. Lze čekat nárůst kritických, někdy i velmi radikálních hlasů," řekla. Situaci podle ní zhoršuje i záměrně polarizující chování některých populistických politiků. Proto má za důležitou aktivní komunikaci a vysvětlování zahraniční politiky.

Související

Dominik Hašek

Olympijský vítěz Hašek bude za TOP 09 kandidovat do Senátu

TOP 09 představila trojici kandidátů pro letošní volby. Kromě jednoho zkušeného politika jde o dvě výrazné osobnosti svého oboru, které k veřejnému dění mají dlouhodobě blízko. Vedle současného senátora Herberta Pavery budou o hlasy voličů bojovat dokumentarista Břetislav Rychlík a sportovní legenda Dominik Hašek. 

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy