Analýza Pirátů: Firmy z holdingu Agrofert získaly na dotacích za tři roky přes 20 miliard

Firmy z holdingu Agrofert dostaly od konce roku 2017 do začátku letošního prosince na dotacích či veřejných zakázkách 20,21 miliard korun. Zjistili to protikorupční analytici Pirátů. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dnes také na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že zdokumentovali 28 případů analogických k případu tzv. Čapího hnízda, kdy firmy z Agrofertu získaly dotace pro malé a střední podniky.

Jakub Michálek

"Naši protikorupční analytici dali dohromady data za poslední dva roky od roku 2018 a spočítali, jaká je celková výše nelegálně vyplacených dotací a veřejných zakázek ve prospěch společností z holdingu Agrofert," řekl předseda pirátského poslaneckého klubu. Analytici podle něj dospěli k číslu 20,21 miliardy korun. V částce jsou podle Michálka obsaženy například dotace Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace ministerstva zemědělství nebo veřejné zakázky například v Lesech ČR pro společnost Uniles.

Pirátský analytik Janusz Konieczny ČTK řekl, že holding Agrofert získal 20,21 miliardy korun na dotacích a veřejných zakázkách od 6. prosince 2017, kdy se Andrej Babiš (ANO) stal předsedou vlády, do 6. prosince 2020. Největší částku podle něj tvoří veřejné zakázky pro firmu Uniles od státního podniku Lesy ČR a pro firmy Preol a Primagra od společnosti Čepro, kterou vlastní ministerstvo financí.

Podle Michálka také analytici nalezli 28 analogických případů k tzv. Čapímu hnízdu, která měla údajně nepovoleně čerpat padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Michálek řekl, že 28 firem z holdingu Agrofert v minulosti neoprávněně čerpalo podporu z programu Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu ministerstva zemědělství, který je určen pro malé a střední podniky. V dopise proto vyzval ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby ministerstvo tyto peníze zpětně vymáhalo.

V dopise například uvedl firmu Sady CZ, která se součástí Agrofertu stala v roce 2010. O sedm let později jí ministerstvo zemědělství předělilo dotaci 2,1 milionu korun. Celkem 28 firem podle dopisu Tomanovi dostalo dotace za asi 15,9 milionu korun.

"K sestavení výčtu neoprávněných přidělení dotací jsme přitom postupovali velmi ohleduplně a tolerantně, například jsme uvedli pouze ty podniky, kde se přidělení dotací uskutečnilo až po 25. červnu 2014, kdy Evropská komise aktualizovala definici malých a středních podniků," uvedl Michálek.

Holding Agrofert vlastnil Babiš, později ho převedl do svěřeneckých fondů. Podle kritiků má i nadále na chod holdingu vliv, má z něj zisk, a je tak ve střetu zájmů. Záležitost prošetřuje audit Evropské komise. Podle europoslanců jeho konečná zpráva potvrdí střet zájmů českého premiéra. Babiš ale střet zájmů odmítá, holding podle svého vyjádření neovládá a neřídí.

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 20:12 Aktualizováno Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Související:

Právě se děje

reklama