Analýza Pirátů: Firmy z holdingu Agrofert získaly na dotacích za tři roky přes 20 miliard

Firmy z holdingu Agrofert dostaly od konce roku 2017 do začátku letošního prosince na dotacích či veřejných zakázkách 20,21 miliard korun. Zjistili to protikorupční analytici Pirátů. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dnes také na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že zdokumentovali 28 případů analogických k případu tzv. Čapího hnízda, kdy firmy z Agrofertu získaly dotace pro malé a střední podniky.

Jakub Michálek
doporučujeme

"Naši protikorupční analytici dali dohromady data za poslední dva roky od roku 2018 a spočítali, jaká je celková výše nelegálně vyplacených dotací a veřejných zakázek ve prospěch společností z holdingu Agrofert," řekl předseda pirátského poslaneckého klubu. Analytici podle něj dospěli k číslu 20,21 miliardy korun. V částce jsou podle Michálka obsaženy například dotace Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace ministerstva zemědělství nebo veřejné zakázky například v Lesech ČR pro společnost Uniles.

Pirátský analytik Janusz Konieczny ČTK řekl, že holding Agrofert získal 20,21 miliardy korun na dotacích a veřejných zakázkách od 6. prosince 2017, kdy se Andrej Babiš (ANO) stal předsedou vlády, do 6. prosince 2020. Největší částku podle něj tvoří veřejné zakázky pro firmu Uniles od státního podniku Lesy ČR a pro firmy Preol a Primagra od společnosti Čepro, kterou vlastní ministerstvo financí.

Podle Michálka také analytici nalezli 28 analogických případů k tzv. Čapímu hnízdu, která měla údajně nepovoleně čerpat padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Michálek řekl, že 28 firem z holdingu Agrofert v minulosti neoprávněně čerpalo podporu z programu Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu ministerstva zemědělství, který je určen pro malé a střední podniky. V dopise proto vyzval ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby ministerstvo tyto peníze zpětně vymáhalo.

V dopise například uvedl firmu Sady CZ, která se součástí Agrofertu stala v roce 2010. O sedm let později jí ministerstvo zemědělství předělilo dotaci 2,1 milionu korun. Celkem 28 firem podle dopisu Tomanovi dostalo dotace za asi 15,9 milionu korun.

"K sestavení výčtu neoprávněných přidělení dotací jsme přitom postupovali velmi ohleduplně a tolerantně, například jsme uvedli pouze ty podniky, kde se přidělení dotací uskutečnilo až po 25. červnu 2014, kdy Evropská komise aktualizovala definici malých a středních podniků," uvedl Michálek.

Holding Agrofert vlastnil Babiš, později ho převedl do svěřeneckých fondů. Podle kritiků má i nadále na chod holdingu vliv, má z něj zisk, a je tak ve střetu zájmů. Záležitost prošetřuje audit Evropské komise. Podle europoslanců jeho konečná zpráva potvrdí střet zájmů českého premiéra. Babiš ale střet zájmů odmítá, holding podle svého vyjádření neovládá a neřídí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama