KOMENTÁŘ: Ne roušky, ale potraviny. ANO, SPD a komunisté oficiálně ničí svobodu a kapitalismus

Názor, že současná vláda omezuje svobodu, jsme za poslední měsíce jistě slyšeli nesčetněkrát. Bohužel se vždy nesmyslně opíral o roušky, testování proti koronaviru či o očkování. Reálně přitom dochází k ohrožení základů kapitalismu v úplně jiné oblasti, a sice v obchodní a potravinářské sféře. A nejde ani zdaleka jen o to, že si za pár let možná nekoupíme jahody a pro tuzemské vinaře je tento krok likvidační.

Za poslední rok, kdy Česko a celý svět bojuje s pandemií koronaviru, jsme byli svědky řady přešlapů. Kritizovaný byl postup vlády, která v otázce prevence a zavádění opatření zaspala. Zasílání roušek seniorům v obálce byl výsměch a jednorázový příspěvek pro seniory, tedy pro skupinu lidí, kterých se po finanční stránce dotkla koronavirová situace nejméně, také vyvolal vášnivé debaty.

Sněmovna ale nyní ukázala, že může vládě zdatně sekundovat. Z jejího nitra totiž dnes vylezlo nařízení, které občanům slibuje, že budou mít výměnou za více peněz menší výběr zboží v obchodech. Nechvalně známé kvóty na potraviny dostaly zelenou. A podstatné je uvědomit si od koho.

Kdo neviděl, měl by se podívat. Výsledek hlasování (ZDE) poměrně jasně ukazuje, kdo je nakloněn tuzemským agrobaronům, z nichž ten největší aktuálně předsedá vládě. Pochopitelně jde o hnutí ANO, komunistickou stranu, SPD a ČSSD. Tyto strany kvóty schválily.

Problémů s kvótami je přitom hned několik. Ačkoliv jejich zastánci tvrdí, že chtějí podpořit tuzemské zemědělce, seberou českým zákazníkům možnost vybrat si, jestli tak opravdu chtějí učinit. Jednoduše je přinutí vybírat si tak, jak stát rozhodne. 

Nelze přitom tvrdit, že co je české, je lepší než z dovozu. Každý má právo na to si sám vybrat, co si koupí, a zatímco jedni tlačí na cenu a upřednostňují levné zahraniční výrobky, jiní si důležitost českých zemědělců a potravinářů uvědomují a podporují je sami. 

S nařízením, co se může a nesmí prodávat, navíc Česko má své zkušenosti z minulého režimu. Tímto rozhodnutím jsme tak světu dali najevo, že jsme se od minulosti očividně dosud neodpoutali. Alespoň ne do doby, dokud budeme u voleb preferovat strany s podobnými záměry.

Kritici kvót také upozorňují, že nepůjde jen o menší výběr, ale i o to, že některé potraviny se mohou stát hůře dostupnými. Česko sice řadu produktů samo produkuje, ale ne v takovém množství, aby vykrylo celou poptávku. Stanou se tedy za pár let například jahody pochoutkou pouze pro bohaté? Nebo víno čistě podpultovým zbožím? Pokud tedy vůbec přežije, což podle Vinařské unie není vůbec jisté.

Řada expertů také varuje, že zavedení kvót vytáhne z kapes občanů další peníze. K tomu ale nemusí dojít jen ve formě zdražení potravin. Unijním státům se kvóty nelíbí už teď, jen škoda, že se obrátily zrovna na předsedu sněmovního zemědělského výboru Jaroslava Faltýnka. Mohly si vybrat kompetentní osobu, která by jim i odpověděla.

Na problematiku kvót už dříve upozornila i Evropská komise a je více než jasné, že Unie bude zkoumat možnou diskriminaci. Pokud se prokáže, kdo zaplatí případné sankce? Jistěže daňoví poplatníci. Za rozhodnutí Babišových posluhovačů a stran nakloněným k dezinformacím zkrátka a dobře ponesou následky obyčejní lidé, kterým bude stát mluvit do toho, jaký si mohou koupit párek.

Ne. Roušky nejsou útokem na svobodu. Ani testování, ani očkování. Jde o procesy, které by měl chtít dodržovat každý z nás proto, aby chránil život svůj i ostatních. Útokem na svobodu je rozhodnutí strany, kterou založil majitel největšího potravinového holdingu, strany, která má s omezováním lidé své bohaté zkušenosti, a strany, která si ani není schopna ověřit pravost na facebooku sdílených tvrzení. ČSSD pak už svými pěti hlasy jen potvrdila, komu skutečně slouží.

Související

Více souvisejících

Obchody Poslanecká sněmovna Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD) KSČM

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy