NRZP žádá vládu o opatření ke zmírnění dopadu zdražování energií

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá vládu o opatření ke zmírnění dopadu zdražování energií a pohonných hmot na lidi s handicapem. Podle vedení rady jsou dosavadní vládní kroky pro ně neúčinné. O nastavení pomoci chce vedení NRZP s politiky jednat. Uvedlo to v prohlášení, které zaslalo ČTK.

O kompenzace prudkého růstu cen energií rada žádala už v lednu. Poukazovala na to, že náklady nejsou schopni hradit třeba lidé, kteří potřebují k životu přístroje s vysokou spotřebou elektřiny. MInistr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dubnu řekl, že do měsíce předloží balíček kroků ke zmírnění dopadů zdražování na postižené. Návrhy zatím nezveřejnil.

"Považujeme tuto situaci za velmi vážnou a musíme s lítostí konstatovat, že dosavadní kroky vlády jsou pro tuto skupinu lidí zcela neúčinné," uvedlo vedení rady. Podotklo, že si uvědomuje složitost situace a dopady války na Ukrajině, ale situace rodin s postiženým členem je i přes zvýšení invalidních penzí a životního minima neudržitelná. Řada lidí se neobejde bez podpory přístrojů s vysokou spotřebou elektřiny. Pečující musí denně vozit své blízké do speciálních škol, stacionářů či k lékaři. "Prohlášení některých politiků o šetření a omezení jízd jsou vůči těmto lidem bezpředmětná," uvedla rada. S ministry, poslanci a senátory chce o kompenzacích jednat.

Informace o situaci lidí s handicapem dostal v první polovině ledna i sněmovní sociální výbor. Jurečka na jeho jednání tehdy řekl, že se jeho úřad na skupiny se zvýšenou energetickou náročností podívá a posoudí, jak by se problém dal řešit. V dubnu pak uvedl, že do měsíce předloží balíček s návrhy na pomoc postiženým. Zmínil zvýšení příspěvku na mobilitu či na zaměstnávání lidí s handicapem. Konkrétní návrhy zatím nepřiblížil a nezveřejnil. Kabinet chystá také sociální tarif na energie.

Šéf NRZP Václav Krása už dřív ČTK řekl, že bez podpory přístrojů se neobejde asi 10.000 lidí. Z nich kolem 6000 používá denně dýchací přístroj. "Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Mají tak enormní náklady na energie," popsal Krása. Rada navrhovala zvýšit příspěvek na mobilitu a promítnout do něj i ceny energií. Zástupci ministerstva doporučovali žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta je ale jen pro lidi v hmotné nouzi, navíc je jednorázová.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P. Činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Opoziční SPD připravila novelu se zvýšením na 800 korun, ANO navrhuje 2000 korun.

Stát vyplácí také příspěvek na výdělek lidí s handicapem pro firmy s víc než polovinou postižených pracovníků. Poskytuje tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října o 800 korun. Minimální mzda od té doby dvakrát rostla, nyní činí 16.200 korun.

Související

Léky, ilustrační foto

Rada postižených podporuje možnost zasílat léky na předpis

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) podporuje navrhované zavedení možnosti zasílat lidem i léky na předpis. Podle ní by to usnadnilo situaci těm, kteří mají potíže se do lékáren dostat a léčiva na recept si vyzvednout. NRZP to dnes uvedla v tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK. Poslance a poslankyně požádala, aby návrh schválili.
Ilustrační foto

Postup výměny průkazů postižených lidí možná bude snazší

Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením se možná v některých případech zjednoduší. Sněmovní sociální výbor dnes podpořil novelu zejména lidoveckých poslanců, podle níž by se neposuzoval zdravotní stav u lidí, kteří mají průkaz přiznaný trvale. Změna by podle autorů ulevila i lékařské posudkové službě.

Více souvisejících

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) Energetika Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy