Pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům nestačí, říká Lipavský

Případné pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům je dobrým prvním krokem, ale nejde o dostatečné opatření. Novinářům to dnes před zahájením druhého dne neformálního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti).

Jan Lipavský

Evropa musí vyslat jasný politický signál, míní. Severské státy podle něj mají přetížené hranice. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by se EU měla inspirovat Finskem, které počet vydávaných víz pro ruské turisty omezí na desetinu současného počtu.

Ministři by se mohli shodnout na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům. Platit by opatření mohlo zhruba od října, vyplývá z informací ČTK od vysoce postavených diplomatických zdrojů EU. Ministři z některých států mluvili už v úterý před jednáním o úplném zákazu vydávání víz, jiní o ztížení přístupu k vízům. Zmiňovali výjimky pro odpůrce režimu. Mluvili také o zpřísnění sankcí vůči zástupcům Putinova režimu i lidem, kteří válku schvalují.

Pozastavení facilitační dohody pro Lipavského není dostatečné. Dohoda je podle něj založena na skutečnosti, že smluvní strany usilují o dobré vztahy. "Rusko neusiluje o dobré vztahy s Evropou," řekl ministr.

"V prvé řadě je to otázka jednoty, toho, že chceme ukázat, že se Evropa dokáže shodnout. Druhý předpoklad je, že země na severu mají reálný praktický problém s hranicemi. Třetí předpoklad je, že je evropská vůle vyslat silný politický signál," uvedl Lipavský.

EU již pozastavila část dohody z roku 2007, která se týkala vládních činitelů a podnikatelů. Teď by mohla zmrazit i část týkající se turistů. To by znamenalo, že žádosti podané ruskými občany by neměly přednostní právo na zpracování. Pro Rusy by tak získání víz do schengenského prostoru bylo byrokraticky náročnější, dražší a především by na ně čekali výrazně déle.

Tvrdší opatření v podobě plošného pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazné snížení jejich počtu požadují mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země. Jiné unijní státy, například Německo či Francie, jsou ale proti.

"Finsko od prvního září omezí vydávání víz ruským turistům. Navrhujeme přijmout takové rozhodnutí v celé EU,“ uvedl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Dodal, že jeho země bude vydávat desetinu běžného množství víz.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že doufá, že podobné rozhodnutí jako Finsko udělá i sedmadvacítka. "Finsko omezí počet vydávaných víz pro ruské turisty a my navrhujeme, aby podobný akt přijala v tuto chvíli celá unie. Ukrajinci trpí, normální turismus by neměl pokračovat," uvedl Borrell.

Vízové restrikce podporuje i Nizozemsko. "Omezení cestování dává smysl. Musíme rozhodnutí udělat společně jako EU," uvedl šéf nizozemské diplomacie Wopke Hoekstra. "To, co vidíme, je vše jen ne normální. Rusko útočí a vede brutální válku. Musí to mít důsledky," uvedl dánský ministr Jeppe Kofod. Dodal, že zatímco mladí Rusové cestují, mladí na Ukrajině musí bojovat a bránit svou zemi.

Německo podle své ministryně Annaleny Baerbockové v minulých měsících počet vydávaných víz ruským turistům snížilo. Šéfka německé diplomacie míní, že v EU je potřeba najít společné řešení. "Pro Německo je důležité, že tuto otázku vyřešíme společně," uvedla ministryně. Podotkla, že je ale nutné podporovat i odpůrce režimu a umožnit jim vstup do unie.

Na Pražském hradě se konal summit EU, politici se zabývali Ukrajinou i…

07.10.2022 19:16 Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Předpověď počasí na říjen: Meteorologové řekli, kam až klesnou teploty

05.10.2022 06:30 Říjen sice teprve začal, počasí je zatím výrazně lepší než v druhé polovině září. Co můžeme čekat…

Je to děs, buď se dáš dohromady, anebo se rozpadneš, říkají Ukrajinci…

06.10.2022 09:19 Nehledě na pozornost, jakou věnují média válce na Ukrajině, je málo informací o tom, jak se žije…

Hrozba jaderné zkázy je nejvyšší od dob Kennedyho a kubánské krize, varuje…

07.10.2022 08:11 Riziko jaderné apokalypsy je podle amerického prezidenta Joea Bidena nejvyšší od kubánské raketové…

OBRAZEM: Macron či Scholz na Pražském hradě. Česko hostilo neformální…

07.10.2022 21:35 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

OBRAZEM: Macron, Scholz a spol. v Praze. Na Hradě proběhl neformální…

07.10.2022 21:30 Francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko v čele s premiérem…

Ministr vnitra Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci

07.10.2022 19:31 Český ministr vnitra Vít Rakušan jednal v Řecku a na Kypru o migraci. V sobotu se také zúčastní…

V Praze proběhl neformální summit EU, řešily se energie i Ukrajina

07.10.2022 19:16 Aktualizováno Řešením vysokých cen energií a další pomocí Ukrajině ve válce s Ruskem se dnes na neformálním…

Fiala považuje oba pražské summity v Praze za povedené

07.10.2022 18:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) považuje čtvrteční a dnešní summity evropských zemí v Praze za povedené a…

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s…

07.10.2022 17:48 Aktualizováno Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní společného zasedání s ukrajinskou vládou, jednat…

MPSV varuje před podvodnými weby, které nabízejí falešné formuláře k…

07.10.2022 16:58 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) varuje před podvodnými weby, které napodobují stránky…

Země EU vyzvaly Evropskou komisi, aby rychle připravila plán na snížení…

07.10.2022 16:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes vyzvali Evropskou komisi, aby rychle připravila plán…

Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem

07.10.2022 13:41 Bývalý předseda české vlády Andrej Babiš se dnes setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem…

EU musí najít řešení cen energií, třeba strop na plyn ve výrobě elektřiny,…

07.10.2022 11:14 Aktualizováno Evropská unie se musí domluvit na realizaci kroků ke snížení cen energií, například na zastropování…

Borrell na pražském summitu požádá lídry zemí EU o schválení platby za…

07.10.2022 10:20 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes na pražském summitu požádá lídry členských zemí o…

Související:

Právě se děje

reklama