Zaorálek chce po policii, aby prověřila podezřelou zakázku

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) podal trestní oznámení kvůli zrušené IT zakázce chystaného národního informačního kulturního portálu Czechiana. Na twitteru dnes uvedl, že mohla být během přípravy zmanipulována. Vypsání projektu, který by stál 449,5 milionu korun, zastavil Zaorálek v únoru s vysvětlením, že by byl megalomanský.

Lubomír Zaorálek

"Od prvního okamžiku ve funkci mi byl podezřelý. Proto jsem také většinu neprůhledných IT zakázek zastavil. Postupně jsem se rozloučil s lidmi za to zodpovědnými, které přivedl na ministerstvo Daniel Herman," uvedl s odkazem na svého předchůdce Zaorálek v poznámce k trestnímu oznámení.

Herman na dotaz ČTK sdělil, že věc se odehrála tak dávno, že si na jednotlivosti nepamatuje. "Vzpomínám si, že v době naší vlády se podporovala digitalizace resortu a Czechiana byla jedním z těch plánovaných projektů na ministerstvu kultury. Ale detaily a lidi kolem si už nepamatuji. Já jsem technikálie nikdy moc neřešil. To byla kompetence náměstků," uvedl Herman (KDU-ČSL), který byl ministrem v letech 2014 až 2017.

Portál Czechiana měl umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví. Projekt se připravoval několik let, loni v dubnu zakázku schválila vláda. Czechiana byla podle Zaorálka největší IT zakázka, která se na ministerstvu připravovala.

V textu Zoarálek odkázal na informace serveru Seznam Zprávy.cz, podle nichž za ovlivněním zakázky stáli nejen ministerští úředníci, ale také dva manažeři spojení s čínskou technologickou společností Huawei. "Ti ve spolupráci se dvěma úředníky resortu nastavili podmínky tak, aby ve veřejné soutěži zvítězila předem daná firma," napsal server. Manažery, kteří ve společnosti Huawei měli na starosti obchody se státem, sledovali reportéři Seznam Zpráv pomocí skrytých mikrofonů a kamer od podzimu minulého roku.

V oznámení podaném k pražskému státnímu zastupitelství se sídlem na Praze 5 Zaorálek uvedl, že jeden z účastníků zadávacího řízení pro ministerstvo jako pro zadavatele zpracoval technickou dokumentaci a úřad dokumentaci převzal. "Tedy fakticky jeden z účastníků zadávacího řízení zpracoval zadávací dokumentaci sám pro sebe," uvedl ministr s tím, že podobné podezření se týká i zakázek na spisovou službu a ekonomický informační systém. Na této činnosti se měli podílet dva zaměstnanci ministerstva, uvádí trestní oznámení. Stojí v něm také, že ministerstvo by se mohlo přihlásit do trestního řízení jako poškozený.

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Benešová projedná stažení novely ke státním zástupcům s premiérem

22.07.2021 14:56 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) je vstřícná k návrhu nového nejvyššího státního…

Související:

Právě se děje