Právníci: Návratu politických procesů zabrání ochrana právního státu

Zástupci právnických profesí dnes u příležitosti 70. výročí politického procesu s Rudolfem Slánským hledali odpovědi na otázky, proč se do zmanipulovaného totalitního divadla zapojili soudci, advokáti a prokurátoři, kteří získali právní vzdělání za demokratické První republiky. Řečníci se na dnešní konferenci shodli na tom, že právní stát je zapotřebí chránit, aby se historie neopakovala.

Akce, kterou pořádala Česká advokátní komora (ČAK) s Muzeem paměti XX. století, se konala ve velké porotní síni pražského vrchního soudu. Právě tam si někdejší generální tajemník Ústředního výboru KSČ Slánský a deset jeho spoluobžalovaných vyslechlo 27. listopadu 1952 rozsudek smrti v kauze "protistátního spikleneckého centra". Prokurátor Josef Urválek tehdy žádal nejpřísnější trest pro všechny obviněné, a to kvůli "vypálení hanebné hlízy zrady".

"Nikdy v historii nepadla česká justice tak hluboko jako v těch dnech," podotkl místopředseda ČAK a iniciátor konference Petr Toman. Připomněl, že na odsouzení Slánského a spol. se podílelo pět soudců, čtyři státní prokurátoři a pět obhájců. "Vyjma soudců z lidu, všichni to byli právníci vystudovaní na Univerzitě Karlově během První republiky," uvedl. "Opakovat se může takřka cokoliv, stačí strašně málo a tak krátká doba," varoval.

Předseda ČAK Robert Němec se k němu přidal s varováním, že mezi lidmi roste kulturní i sociální napětí, což podle něj dokázaly i nedávné akce u příležitosti 17. listopadu. Podstatu právního státu je podle Němce důležité chránit právě v aktuálním období celosvětové krize demokracie a vlády práva. "Dnešní konferencí chceme společně za celou českou justici vyslat do světa zprávu, že se v budoucnu už k ničemu podobnému nenecháme propůjčit,“ dodal.

Jeho předchůdce v čele ČAK Vladimír Jirousek doplnil při zmínce o ruské okupaci Ukrajiny, že od autoritativního režimu je jen krůček k režimu totalitnímu, k potlačování základních ústavních svobod a práv a ke zneužití justice.

"Jestli tady zazněla otázka, zda se to může opakovat, tak si musíme uvědomit, že ano - vždyť po roce 1968 byl komunistický režim nastolen s většinovým souhlasem veřejnosti," řekl k politickým procesům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Připojil postřeh, že Česko je nyní jediným státem v Evropě, který do Evropského parlamentu vysílá zástupce komunistické strany. Uvedl také, že Slánský "byl souzen správně, ale neprávem" - tedy že souzen být měl, ale za něco jiného, konkrétně za spuštění nezákonností v roce 1948.

Slovenský ministr spravedlnosti Viliam Karas zmínil masivní dezinformační kampaň, která Slánského proces doprovázela. "Nesmíme si myslet, že nic z toho již není možné. Davy i dnes dokážou strhnout takovou dezinformační mašinérii,“ uvedl.

Historik Petr Blažek shrnul, že u obhájců v procesech konaných před Státním soudem nebyla rozhodující praxe a odborná způsobilost, ale poměr ke komunistické straně. O zapsání a vyškrtnutí ze zvláštního seznamu obhájců rozhodovalo ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo národní obrany. Podle nařízení ministerstva spravedlnosti z března 1950 nemohli advokáti vyšetřované klienty navštěvovat bez přítomnosti dozorce.

Ve zmanipulovaných politických procesech v letech 1948 až 1960 skončilo na popravišti 241 lidí. Stovky dalších byly zastřeleny při překročení hranic, tisíce lidí zemřely ve věznicích a lágrech a další tisíce se dočkaly odsouzení v následných soudních procesech.

Související

Více souvisejících

soudy

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy