Praha - Podle dat Euroskopu využívají čeští vysokoškolští studenti výměnný studijní pobyt nejčastěji v Německu. Lákají také univerzity ve Velké Británii a Španělsku. Do zahraničí se od spuštění programu vydalo už na čtvrt milionu Čechů.
Podle dat Euroskopu si čeští studenti a pedagogové nejvíce vybírají Německo. Jezdí tam v rámci studijního výměnného programu Erasmus. Druhou nejoblíbenější destinací k návštěvě univerzity je Francie, kam se vydá na 800 studentů ročně. Do sousedního Německa ročně vycestuje za studii tisíc studentů.
Třetí nejoblíbenější zemí je Španělsko se 650 studenty za rok a čtvrtá je Velká Británie se 600 studenty. Čeští studenti a pedagogové se programu Erasmus (nyní Erasmus+) mohou účastnit od roku 1998. Využilo toho už čtvrt milionu Čechů. Česko získá v akademickém roce 2017/2018 celkem 22 milionů eur z Evropské unie k financování tohoto programu. Český student může v rámci programu Erasmus vycestovat až do daleké Francouzské Guyany v Jižní Americe.
Čeští pedagogové jezdí nejčastěji do Velké Británie a do Itálie. Do Česka naopak nejčastěji zavítají pedagogové z Irska a také Rumunska.
A studenti z kterých zemí nejčastěji přijedou na studijní pobyt do České republiky? Naši zemi si nejvíce oblíbili studenti ze Španělska, na druhém místě se umístili studenti z Francie. Třetí zemí je sousední Slovensko. Je třeba mít na paměti, že existují i další studijní programy, v rámci nichž sem jezdí například studenti z Ukrajiny, Ruska nebo Spojených států a kteří tak do statistiky Euroskopu nemohou být započteni.
Program Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie na období let 2014 až 2020, který podporuje spolupráci a mobilitu napříč odvětvími vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu. Program nahradil a sloučil předchozí Program celoživotního učení (Comenius, Erasmus, Grundtvig, Leonardo da Vinci), Mládež v akci, programy mezinárodního vysokoškolského vzdělávání Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink a program Jean Monnet Program na sedmileté období disponuje částkou 14,7 miliard eur.
Související
Nová poslankyně za SPD přitahuje pozornost. Kvůli diplomové práci
Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda
Vysoké školy , EU (Evropská unie) , univerzity , vzdělání
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková