Ekonomové cupují Babišův investiční plán. Co se jim nelíbí v oblasti školství?

Za nesourodé a ne příliš užitečné označili ekonomové Daniel Münich a Jakub Fischer informace, které o potřebných investicích ve školství obsahuje Národní investiční plán. Částka přibližně 46 miliard korun, kterou plán na příštích 30 let pro školství předpokládá, je podle Münicha ve srovnání s celkovým objemem osmi bilionů korun velmi malá. Podle Fischera vytčené investice nemohou výrazně přispět k přeměně českého školství pro potřeby 21. století.

Na investice do školství a vzdělávání by podle Národního investičního plánu mělo jít v budoucích letech asi 0,6 procenta z celkových investic, které vládní plán do roku 2050 předpokládá. Kolem 77 procent investic v plánu je určeno pro dopravu. Školství přitom vláda řadí mezi své priority. V investičním plánu uvádí, že kvalitní vzdělávání je nutnou podmínkou pro dlouhodobý ekonomický a společenský růst.

Münich dnes ČTK řekl, že částka 46 miliard korun pro školství za 30 let je jako kapka v moři. "Navíc ta částka 46 miliard se plánuje vyčerpat za prvních deset let do roku 2030, a ne za 30 let," uvedl. Podle něj se dá dokument označit za seznam známých údajů, které byly dosud roztroušeny v agendách různých úřadů. Materiál je podle něj v řadě ohledů nekompletní, chybí mu seřazení priorit a odůvodnění potřeby. Dodal, že je "pěkně zabalený v mediálně-reklamní kampaní".

Fischer uvedl, že v dokumentu postrádá jasný časový harmonogram a zřetelné zdroje financování. I on zmínil absenci seřazení priorit. "Nerozumím tomu, proč jsou vedle sebe, na stejné úrovni, uváděny obecnější i velmi konkrétní projekty: má-li se jednat o strategický hospodářsko-politický dokument, měl by být obecnější, s jednotlivostmi v přílohách," řekl.

Upozornil zároveň, že například zmiňovaný dotační program pro vysoké školy již vláda schválila. Materiál tak podle něj nepřináší nic nového nad stávající stav. Výčet investic podle něj nemůže výrazně přispět k přeměně českého školství pro potřeby 21. století. Sám vidí větší problémy v neinvestičním financování školství, jako například v platech. Doplnil, že navzdory jednoznačně zanedbané dopravní infrastruktuře považuje ovšem za překvapivý rozdíl mezi investicemi plánovanými v dopravě a ve vzdělávání.

Münich dodal, že z textu není zřejmý plán investic na regionální úrovni. "Obcí se totiž nikdo na jejich investiční potřeby v oblasti školství dosud systematicky neptal, takže tam jsou náhodné nápady (pokud náhodou ne protekční)," řekl.

Vláda v Národním investičním plánu upozorňuje na to, že seznam investic se bude postupně upravovat a zpřesňovat, jelikož potřeba veřejných investic významně převyšuje finanční možnosti i absorpční kapacitu ČR. Ze shromážděných investic by měly být v budoucnu vybrány projekty, které budou označeny za strategické.

Související

Jakub Michálek

Pirát Michálek prohrál u soudu. Žaloba na zveřejnění investičního plánu zamítnuta

Soud odmítl projednat správní žalobu, kterou se poslanec Jakub Michálek (Piráti) loni v létě domáhal poskytnutí vládního Národního investičního plánu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud podle ní nemůže rozhodnutí o neposkytnutí plánu přezkoumat, protože dokument je politickým materiálem, nikoliv úkonem správního orgánu - tedy vlády - v oblasti veřejné správy.
Vláda ČR

Babiš po koronavirové krizi nechystá známkování ministrů

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechystá po skončení koronavirové krize známkování ministrů a hodnocení práce vlády, řekl dnes Rádiu Z. Současné dění podle něj možná i kvůli častějším zasedáním kabinet sblížilo. Podstatné bude, co se po krizi stane s automobilovým průmyslem, uvedl Babiš. Přehodnotit by se také mohla strategie ohledně toho, kolika rouškami a respirátory by měla disponovat Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

Více souvisejících

Národní investiční plán Školství Andrej Babiš investice Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 3 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy