Pirát Michálek prohrál u soudu. Žaloba na zveřejnění investičního plánu zamítnuta

Soud odmítl projednat správní žalobu, kterou se poslanec Jakub Michálek (Piráti) loni v létě domáhal poskytnutí vládního Národního investičního plánu. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soud podle ní nemůže rozhodnutí o neposkytnutí plánu přezkoumat, protože dokument je politickým materiálem, nikoliv úkonem správního orgánu - tedy vlády - v oblasti veřejné správy.

Plán, který do roku 2050 počítá s více než 20.000 projekty za zhruba osm bilionů korun, vláda představila zhruba půl roku po podání žaloby.

Soudní rozhodnutí je pravomocné, Michálek si však proti němu podal kasační stížnost, takže věcí se bude zabývat ještě Nejvyšší správní soud. "Je nepřijatelné, aby kterýmkoliv občanům včetně poslanců byly nezákonně odpírány informace a ústavně zaručené právo nebylo pod efektivní soudní ochranou," napsal ČTK.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o plánu rámcově hovořil už v roce 2018 s tím, že dokument vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Zveřejnit ho odmítal s odůvodněním, že jde o interní materiál. V březnu 2019 pak při interpelacích ve Sněmovně tvrdil, že už je plán hotový.

Michálek přistoupil k žalobě na vládu poté, co s žádostí o poskytnutí plánu neuspěl u premiéra, respektive u úřadu vlády. Argumentoval tím, že zveřejnění dokumentu nebránily žádné zákonné důvody a že lidé i obce mají nárok vědět, jaké projekty dokument obsahuje. Babiš tehdy Michálkův postoj označil za plácání.

Soud se k vyřízení poslancovy žaloby dostal minulý měsíc. "Požadovaný materiál představuje podklad pro jednání vlády, který je svým charakterem materiálem politickým, nikoliv úkonem správního orgánu v oblasti veřejné správy. Již z názvu Národní investiční plán lze dovodit, že se jedná o určité směrování ekonomiky státu, což je činnost odlišná od činnosti v oblasti veřejné správy," konstatovala v usnesení o odmítnutí žaloby předsedkyně soudního senátu Karla Cháberová.

"Soudu nezbylo než žalobu odmítnout, neboť napadená rozhodnutí nejsou soudem přezkoumatelná," dodala.

Loni v prosinci Babiš označil zveřejněný investiční plán za zásobník projektů, které by si měli vybírat ministři, hejtmani nebo starostové. Koaliční ČSSD k dokumentu uvedla, že jde o seznam zamýšlených investic bez priorit, harmonogramu a zdrojů financování. Právě to na plánu kritizovala opozice, jejíž zástupci dokument označili za nerealistický nebo za zbožné přání. Sdružení místních samospráv se zase nelíbilo to, že nemohlo plán připomínkovat.

Související

Více souvisejících

Jakub Michálek (Pirátská strana) Národní investiční plán soudy Česká pirátská strana Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy