Manuál pro školy: MŠMT upravilo informace o nošení roušek

Ministerstvo školství zaslalo v úterý večer školám aktualizovaný manuál, podle kterého mají od 1. září fungovat. Upravilo v něm informace o rouškách, které se po změnách v informacích od ministerstva zdravotnictví z minulého týdne nebudou muset ve školách nosit plošně.

Záležet bude na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy covidem-19 v jednotlivých okresech. Pokud by v některém byl oranžový, tedy druhý stupeň pohotovosti, roušky by nařídili krajští hygienici. Vyplývá to z informací, které na webu zveřejnilo ministerstvo školství. ČTK to řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová.

Původní manuál pro školy, který ministr školství Robert Plaga (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) představili minulé úterý, předpokládal, že roušky budou od 1. září povinné ve školách plošně. Informaci, která vyplynula z jednání rady vlády den před tím, muselo ministerstvo školství do manuálu narychlo zapracovat.

Podrobnosti k nošení roušek představil Vojtěch ve středu, ale po kritice a jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) následující den rozhodl o změnách. Od 1. září tak bude nošení roušek plošně povinné jen v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Mimořádné opatření vydalo ministerstvo zdravotnictví toto pondělí.

Podle Lednové připravilo ministerstvo školství na základě tohoto opatření pro školy aktualizaci manuálu, o které informovalo ředitele škol v úterý večer. Text o zavedení plošné povinnosti nošení roušek od 1. září nahradilo informací o tom, že se od začátku září zavádí plošná opatření ministerstva zdravotnictví, o kterých je bude informovat prostřednictvím datových schránek. Doplnilo zároveň, že v případě druhého stupně rizika nákazy v jednotlivých okresech podle takzvaného semaforu zavede roušky krajská hygienická stanice. Povinnost nošení roušek by se v tom případě nevztahovala na mateřské a speciální školy.

Ministerstvo k aktualizovanému manuálu přiložilo letáček do sboroven a kabinetů, který popisuje postup hygieniků při případném výskytem koronaviru ve škole. Pokud by se u někoho ve škole potvrdil covid-19, začala by krajská hygienická stanice dohledávat kontakty nakaženého a vyhodnocovat riziko přenosu nemoci. Celá škola by se podle manuálu uzavírat nemusela. Nemocný by musel být minimálně 10 dní v izolaci. Na stejnou dobu by museli do karantény všichni, kdo s ním byli v blízkém kontaktu, a do pěti dnů by se u nich provedl test, zda nejsou také nemocní. Pokud by byl negativní, následoval by ještě jeden test alespoň deset dnů po posledním kontaktu s nakaženým.

Patnáctistránkový manuál obsahuje kromě hygienických doporučení k provozu škol, také pokyny pro družiny, školní jídelny nebo internáty. Patří k němu také přílohy s doporučeními k práci učitelů ve výuce a návod k přípravě na výuku na dálku. Někteří ředitelé kritizovali, že manuál přišel pozdě nebo že je alibistický, protože doporučení v něm nejsou proveditelná.

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství Roušky a respirátory Robert Plaga Adam Vojtěch (ANO) ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 4 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 6 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 7 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje násilný čin na Valašsku. Zadržela podezřelého

Policisté se zabývají násilným činem v Újezd u Valašských Klobouk ve Zlínském kraji. Jedna osoba skončila v péči lékařů, další člověk se nachází v policejním zadržení. Nikomu nehrozí žádné nebezpečí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy