Od pondělí se otevřou všechny základní a střední školy i hotely

Od pondělí 24. května se vrátí po epidemii koronaviru k plnému provozu bez rotací všechny základní a střední školy v ČR. Fungovat začnou hotely pro rekreační účely, bude také možné pořádat kulturní akce až pro 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Interiéry restaurací zřejmě otevřou v první polovině června.

Eurozpravy.cz

V neděli testy potvrdily 257 nových případů covidu, což je nejmenší nedělní přírůstek od konce letních prázdnin. K očkování proti koronaviru se už mohou registrovat lidé od 40 let, do 08:30 toho využilo přes 100.000 zájemců. Dnes skončila rotační výuka na prvním stupni ZŠ, otevřely také restaurační zahrádky, fitness centra, posilovny a venku se mohou konat kulturní akce pro 700 sedících diváků. Vláda dnes schválila Národní plán obnovy, ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun.

Žáci škol, které používají antigenní testy, je budou od pondělí muset absolvovat jednou za týden. Přesnější PCR testy jsou povinné jednou za dva týdny. Vysoké školy budou moci obnovit teoretickou výuku s rozestupy také 24. května, většina z nich už ale bude mít po semestru zkouškové období. Základní umělecké školy mohou od pondělí učit bez omezení žáky s testem. Bez testu nejvýš deset žáků. Kroužky bez testu budou moci centra volného času organizovat pro deset dětí, s testem pro 50, pro sto dětí venku. Školy v přírodě vláda povolila od 31. května, podmínkou bude negativní PCR test z laboratoře, nebo opakovaný školní antigenní test.

Ubytovací zařízení za týden otevřou bez omezení kapacity. Hosté budou muset prokázat bezinfekčnost, a to testy na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci. Doklady bude muset zkontrolovat personál. Lidé se budou smět ubytovat nejvýše na sedm dní, pro delší pobyt bude nutný opětovný test.

Ode dneška jsou opět v provozu venkovní prostory gastronomických podniků. Přístup na ně mají jen lidé, kteří mají negativní test na covid, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech tuto nemoc prodělali. Zájem lidí dnes ovlivnilo chladnější a deštivé počasí. Interiéry restaurací by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohly otevřít v prvním červnovém týdnu, nejpozději ve druhém. Zpočátku se počítá s otevřením 50 procent kapacity, u stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé.

Většina vnitřních sportovišť podle České komory fitness (ČKF) dnes využila uvolnění a otevřela. Vzhledem k přetrvávajícím limitům nejvíce váhali největší provozovatelé. Někteří se rozhodli začít fungovat v omezeném režimu alespoň pro své členy, kterým tento týden nabízejí návštěvu zdarma. Od pondělí bude moci být ve vnitřních sportovištích najednou 30 lidí místo deseti. Zvýší se počet lidí ve skupině ze dvou na 12. Lidé nyní musejí mít mimo jiné při cvičení nasazený respirátor a poté nesmějí používat sprchy a šatny. ČKF chtěla v obou případech dosáhnout změny.

V minulém týdnu mohly po více než čtyřech měsících nuceného uzavření znovu otevřít všechny obchody. Víkendová návštěvnost některých prodejen byla podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zhruba 20 procent nad průměrným víkendem roku 2019. Zájem byl hlavně o oblečení, obuv, nábytek a vybavení do domácnosti. Zákazníci ale utrácejí méně než před koronavirovou pauzou.

Registrace k očkování lidí od 40 let měla být spuštěna od půlnoci, přihlásit se ale bylo možné už zhruba hodinu před ní. Naopak po půlnoci měl systém asi 50minutový výpadek. Chytrá karanténa se za něj ráno na twitteru omluvila. Ve věkové skupině 40 až 44 let je v ČR více než 923.000, asi sedmina byla očkována už dříve v některé z prioritních skupin. Celkem podali zdravotníci v ČR do nedělního večera přes 4,139 milionu dávek vakcíny, plně očkováno je 1,105 milionu lidí.

Za posledních sedm dní připadá v Česku 71 nově odhalených případů covidu v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je o dva méně než v neděli. Reprodukční číslo dnes stouplo proti neděli o pět setin na 0,81, údaj pod jednou ukazuje na zpomalené šíření epidemie. V nemocnicích bylo v neděli 1310 pacientů s covidem, 250 z nich potřebovalo intenzivní péči. Jsou to nejnižší počty od začátku října.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje