Pokud se rodičům nelíbí, že za distanční výuku platí školné, mohou se obrátit na inspekci, říká expertka

Nejsou bez šance. Rodiče, kteří se bouří, že v době uzavřených škol, musejí i nadále platit soukromých zařízením školné, mají právo využít ke stížnosti instituty, které nabízí občanské právo. „Pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ říká pro EuroZprávy.cz Mgr. Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy.

Jejich stesky během koronavirové pandemie nemusejí být ignorovány. Rodiče, kterým se nelíbí, že mají na soukromých školách platit školné i v době distanční výuky, se mohou obrátit na instituce, které občanské právo nabízí. (Např. § 1914 až § 1925 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). I když se zákonní zástupci ve smlouvě o vzdělání na soukromé škole zavázali platit školné, mohou v případě jakékoli nespokojenosti kontaktovat státní sektor. „Přestože se jedná o soukromoprávní smlouvu, mohou se rodiče, pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, obrátit nejen na vedení privátního ústavu, ale i využít institutů, které občanské právo nabízí,“ tvrdí ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Bývalá pedagožka upozorňuje, že právo občanů České republiky a členských států Evropské unie na poskytnutí bezplatného základního a středního vzdělávání  je Českou republikou naplňováno prostřednictvím škol, které zřídil stát, kraj, obec, svazek obcí. „Ani v případě žáků, kteří se rozhodli pro vzdělání u škol zřízených soukromým zřizovatelem, není financování jejich vzdělávání ponecháno na nich. Na jejich vzdělávání je soukromým školám poskytována ze státního rozpočtu dotace podle zákona č. 306/1999 Sb., o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Němcová.

Jedná se o procentuální podíl prostředků neinvestičních výdajů, mzdových prostředků a zákonných odvodů, které připadají na jedno dítě ve srovnatelném zařízení zřízené veřejným zřizovatelem. „A tak není pravda, že mzdové prostředky jsou generovány ze školného. Soukromá škola tak v součtu dotace poskytnuté ze strany státu a školného může být schopna poskytovat své služby a případně též generovat zisk. Soukromé školy nejsou odkázány výhradně na školné,“ upozorňuje expertka na školství a vzdělávání.

Distanční vzdělávání, tak jak je realizováno v současné době, bylo uzákoněno novelou školského zákona z léta 2020 v § 184a s názvem Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve škole. „V případě, že mají rodiče pochybnosti o úrovni vzdělávání, a to nejen touto formou, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ praví Němcová.

Na magistrátní odbor školství, mládeže a sportu se doposud žádný rodič s problematikou školného v době covidu-19 neobrátil. „I když to je logické, protože krajský úřad do vztahu mezi žákem, respektive zákonným zástupcem a školou nijak nevstupuje,“ vysvětluje ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Související

Praha, ilustrační foto

Praha chce odkoupit rušené pobočky České pošty. Plánuje je přestavět

Prahu dlouhodobě trápí nedostatek nájemního bydlení. Výstavby nových bytů ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, jak potřebu bydlení pro své obyvatele saturovat, a podniká kroky, které by mohly této situaci alespoň částečně pomoci. Nyní řeší část objektu České pošty v Moravské ulici v Praze 2, kterého se podnik v rámci své restrukturalizace zbavuje. Vyplývá to z tiskévé zprávy magistrátu.

Více souvisejících

magistráty Praha děti Česká školní inspekce studenti Školství

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Rusové tvrdí, že sestřelili dvě řízené střely Storm Shadow

Rusko se bez předložení důkazů pochlubilo úspěchy své protivzdušné obrany. Státní média citovala sobotní vyjádření ministerstva obrany, podle kterého armáda sestřelila za poslední den přes deset dronů a především dvě střely Storm Shadow. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy