Pokud se rodičům nelíbí, že za distanční výuku platí školné, mohou se obrátit na inspekci, říká expertka

Nejsou bez šance. Rodiče, kteří se bouří, že v době uzavřených škol, musejí i nadále platit soukromých zařízením školné, mají právo využít ke stížnosti instituty, které nabízí občanské právo. „Pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ říká pro EuroZprávy.cz Mgr. Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy.

Jejich stesky během koronavirové pandemie nemusejí být ignorovány. Rodiče, kterým se nelíbí, že mají na soukromých školách platit školné i v době distanční výuky, se mohou obrátit na instituce, které občanské právo nabízí. (Např. § 1914 až § 1925 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). I když se zákonní zástupci ve smlouvě o vzdělání na soukromé škole zavázali platit školné, mohou v případě jakékoli nespokojenosti kontaktovat státní sektor. „Přestože se jedná o soukromoprávní smlouvu, mohou se rodiče, pokud dospějí k názoru, že dochází k vadnému plnění ze strany školy, obrátit nejen na vedení privátního ústavu, ale i využít institutů, které občanské právo nabízí,“ tvrdí ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Bývalá pedagožka upozorňuje, že právo občanů České republiky a členských států Evropské unie na poskytnutí bezplatného základního a středního vzdělávání  je Českou republikou naplňováno prostřednictvím škol, které zřídil stát, kraj, obec, svazek obcí. „Ani v případě žáků, kteří se rozhodli pro vzdělání u škol zřízených soukromým zřizovatelem, není financování jejich vzdělávání ponecháno na nich. Na jejich vzdělávání je soukromým školám poskytována ze státního rozpočtu dotace podle zákona č. 306/1999 Sb., o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Němcová.

Jedná se o procentuální podíl prostředků neinvestičních výdajů, mzdových prostředků a zákonných odvodů, které připadají na jedno dítě ve srovnatelném zařízení zřízené veřejným zřizovatelem. „A tak není pravda, že mzdové prostředky jsou generovány ze školného. Soukromá škola tak v součtu dotace poskytnuté ze strany státu a školného může být schopna poskytovat své služby a případně též generovat zisk. Soukromé školy nejsou odkázány výhradně na školné,“ upozorňuje expertka na školství a vzdělávání.

Distanční vzdělávání, tak jak je realizováno v současné době, bylo uzákoněno novelou školského zákona z léta 2020 v § 184a s názvem Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve škole. „V případě, že mají rodiče pochybnosti o úrovni vzdělávání, a to nejen touto formou, mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ praví Němcová.

Na magistrátní odbor školství, mládeže a sportu se doposud žádný rodič s problematikou školného v době covidu-19 neobrátil. „I když to je logické, protože krajský úřad do vztahu mezi žákem, respektive zákonným zástupcem a školou nijak nevstupuje,“ vysvětluje ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy Lenka Němcová.

Související

Praha, ilustrační foto

Praha chce odkoupit rušené pobočky České pošty. Plánuje je přestavět

Prahu dlouhodobě trápí nedostatek nájemního bydlení. Výstavby nových bytů ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, jak potřebu bydlení pro své obyvatele saturovat, a podniká kroky, které by mohly této situaci alespoň částečně pomoci. Nyní řeší část objektu České pošty v Moravské ulici v Praze 2, kterého se podnik v rámci své restrukturalizace zbavuje. Vyplývá to z tiskévé zprávy magistrátu.

Více souvisejících

magistráty Praha děti Česká školní inspekce studenti Školství

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy