Prvňáci ve Starém Lískovci v Brně poprvé vyzkoušeli testy ze slin

Sedm dětí z první třídy dnes ráno na Základní škole Bosonožská v brněnském Starém Lískovci vyzkoušelo samoodběr vzorku ze slin pro testování na covid-19. Ukázku testování připravila brněnská společnost Bakter Medical, která testy Saligen vyrábí. Všechny děti si test zvládly s mírnou pomocí rodičů udělat samy.

"Určitě je to jednodušší a příjemnější než stěry z krku. Byli jsme na testech i s mladší čtyřletou dcerkou a děti se dost bály. Takovéhle testování by pro děti ani rodiče nebyl problém," konstatovala maminka prvňáka Davida Martina Presová.

Děti obdržely zkumavku s tekutinou a dostaly za úkol přidat stejné množství slin. I když s úkolem někteří školáci mírně bojovali, nakonec zkumavky zvládli naplnit všichni. "Moc to nešlo, chtělo by to trénink. Ale pokud by se takhle testovali pravidelně, určitě bychom to nacvičili," poznamenala maminka jedné z dívek, které testy zkoušely.

Po důkladném zatřepání bylo potřeba nakapat dvě kapky vzniklého roztoku na tester, který do několik minut ukázal jednu čárku pro potvrzení správného provedení testu, druhou čárku by ukázal v případě zjištěné pozitivity antigenního testu. Žádné z dětí ale pozitivní na covid-19 nebylo.

"Výhodou je, že si děti mohou test provádět doma samy, a do školy by tak v případě pozitivního výsledku vůbec nešly. Chceme touto ukázkou dokázat vládě, že je zbytečné zatěžovat školský systém tím, že se bude testovat ve školách," řekl Jaroslav Kalina, jednatel společnosti Bakter Medical, která testy vyrábí.

Uvedl, že ze strany ředitelů škol má firma pozitivní ohlas. Výhody takového řešení připustila i ředitelka ZŠ Bosonožská Lenka Špačková. "Neumím samozřejmě vyhodnotit vhodnost různých druhů testů, konkrétní pokyny jsme zatím nedostali. Ale myslím, že odpovědnost za otestování dětí by měli mít zákonní zástupci," uvedla.

Firma nicméně zatím nemá potřebné povolení pro prodej za účelem samotestování. Své testy může dodávat pouze zdravotnickým zařízením a odběrovým centrům.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) děti Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy