Školy zatím nedomlouvají zájezdy na jaro

Většina škol zatím kvůli nejisté situaci kolem koronaviru nedomluvila zájezdy a výlety na jaro příštího roku. Pokud to plánují, chtějí smlouvu, kterou budou moct do určité doby zrušit bez storno poplatků. Některé školy již zrušily i zájezdy, které měly být na podzim. Další ale zatím na naplánované školy v přírodě a kurzy odjíždí.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Řada škol zároveň omezila jednodenní výlety a akce, jako jsou návštěvy divadel či výstav. Vyplývá to z vyjádření zástupců školských asociací na dotaz ČTK.

"My se opravdu bojíme. Asi všichni teď čekají na vývoj situace. Málokdo teď domlouvá na jaro pobyty, respektive domlouvají se s nějakými storno podmínkami, do kdy je beztrestně můžeme odřeknout," řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Ředitelé se podle něj chtějí vyhnout situaci, která nastala letos na jaře, kdy se školy kvůli rušení zájezdů dostaly do sporů s cestovními kancelářemi. Rodiče po školách požadovali vrácení peněz, pořadatelé akcí je ale často nemohli vrátit, protože je již podstoupili svým dodavatelům.

Řada škol potom na doporučení ministerstva školství přesunula jarní zájezdy na podzim. Některé školy podle Černého tyto zájezdy uskuteční, jiné je ale kvůli rostoucímu počtu nakažených s koronavirem raději opět zrušily. "Přehled o tom, jaký podíl škol to je, ale nemám," řekl. Masarykova základní škola v pražských Klánovicích, kterou Černý vede, patří mezi ty, kde se školy v přírodě nyní konají. Na školu v přírodě se tam chystá vyjet i třída, kde byla holčička s covidem-19, která ale nikoho nenakazila, uvedl ředitel.

Střední školy zrušily podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové a šéfa Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka především zahraniční zájezdy. Většina gymnázií podle Schejbalové omezila akce na seznamovací a lyžařské kurzy. Omezily se i cesty do divadel, na výstavy a podobně, řekla. Různé akce podle ní plánují školy na jaro, smlouvy ale zatím nepodepisují, dodala. Podle Zajíčka ředitelé nyní o výletech rozhodují individuálně.

Jednorázové akce, jako jsou návštěvy divadel nebo výstav, podle Černého ruší či omezují i základní školy. "Z principu je akcí určitě mnohem míň než normálně, přesto nám je nikdo nezakázal a občas ještě jsou," uvedl. Podle něj se pak ale konají často za zvláštních podmínek, jako je například doprava vlastním autobusem, nikoli veřejnými dopravními prostředky.

Na školy v přírodě jezdí podle místopředsedy Asociace dětské rekreace Romana Houšky ročně zhruba 200.000 dětí. Letos na jaře se ale turnusy kvůli šíření koronaviru nemohly konat. Zotavovací akce pro děti do 15 let byly povoleny od 27. června, tedy po skončení školního roku. Zástupci cestovních kanceláří požadují, aby stát podpořil účast dětí na školních pobytech příspěvkem na dopravu. Ministerstvo školství by podle své mluvčí Anety Lednové chtělo na příští rok navýšit peníze, ze kterých by měl jít mimo jiné tento příspěvek, ze dvou miliard na tři miliardy korun. Počet nakažených s covidem-19 v Česku přitom nyní opět roste.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama