Zaručený recept, jak snížit cholesterol. Co je třeba jíst?

Podle vědců stačí přidat do denního jídelníčků dvě jablka a vysoká hladina špatného cholesterolu se sníží. Má to zlepšit průchod cév a snížit riziko mrtvice a infarktu.

Počasí
doporučujeme

Během osmi týdnů lidé s vyšším cholesterolem konzumovali dvě jablka denně. Špatný cholesterol u nich poklesl o 4 %. Vědci tvrdí, že i tato menší změna může mít pozitivní vliv na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Studie byla publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition.

„Studie probíhala zatím jen krátkou dobu. Je velká pravděpodobnost, že se další přínosy jablek na zdraví lidských cév ukážou časem,“ řekl pro Daily Mail Tim Chico, profesor kardiovaskulární medicíny na University of Sheffield.

Jablka jsou velmi bohatým zdrojem rozpuštěné vlákniny, která má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Dvě jablka obsahují až čtvrtinu doporučené denní dávky vlákniny. Obsahují také speciální druh vlákniny, který podporuje důležité střevní bakterie v produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty mohou snížit produkci cholesterolu v játrech a také změnit formu žlučových solí, jež také obsahují cholesterol, díky čemuž se z těla začne uvolňovat jeho vyšší množství, informoval server noviny.cz.

Když jíte jablka, konzumujete v nich i přírodní sloučeniny polyfenoly, které mohou snížit hodnoty LDL (špatného) cholesterolu a zároveň zlepšují průchodnost krevních cév. Pro cévy je to velmi důležité, protože vysoká hladina cholesterolu v krvi ucpává tepny a způsobuje jejich ztuhnutí, což může vést k vysokému krevnímu tlaku, který způsobuje vznik infarktu nebo mrtvice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama