Zaručený recept, jak snížit cholesterol. Co je třeba jíst?

Podle vědců stačí přidat do denního jídelníčků dvě jablka a vysoká hladina špatného cholesterolu se sníží. Má to zlepšit průchod cév a snížit riziko mrtvice a infarktu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí
doporučujeme

Během osmi týdnů lidé s vyšším cholesterolem konzumovali dvě jablka denně. Špatný cholesterol u nich poklesl o 4 %. Vědci tvrdí, že i tato menší změna může mít pozitivní vliv na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Studie byla publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition.

„Studie probíhala zatím jen krátkou dobu. Je velká pravděpodobnost, že se další přínosy jablek na zdraví lidských cév ukážou časem,“ řekl pro Daily Mail Tim Chico, profesor kardiovaskulární medicíny na University of Sheffield.

Jablka jsou velmi bohatým zdrojem rozpuštěné vlákniny, která má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Dvě jablka obsahují až čtvrtinu doporučené denní dávky vlákniny. Obsahují také speciální druh vlákniny, který podporuje důležité střevní bakterie v produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty mohou snížit produkci cholesterolu v játrech a také změnit formu žlučových solí, jež také obsahují cholesterol, díky čemuž se z těla začne uvolňovat jeho vyšší množství, informoval server noviny.cz.

Když jíte jablka, konzumujete v nich i přírodní sloučeniny polyfenoly, které mohou snížit hodnoty LDL (špatného) cholesterolu a zároveň zlepšují průchodnost krevních cév. Pro cévy je to velmi důležité, protože vysoká hladina cholesterolu v krvi ucpává tepny a způsobuje jejich ztuhnutí, což může vést k vysokému krevnímu tlaku, který způsobuje vznik infarktu nebo mrtvice.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak si prodloužit život? Nová studie zjistila, jak se dožít o devět let…

27.01.2020 13:08 Na internetu najdeme spoustu zaručených rad a návodů, jak se dožít vysokého věku. Někteří lidé a…

Pražská kotlina a kolébka české státnosti

26.01.2020 18:00 Pátráme-li po počítacích české státnosti, dovedou nás mnohdy osnovy učebnic historie do 9. století,…

Sportovat venku, když je zima? Ano, má to ale několik háčků

26.01.2020 14:25 Fyzickou činnost odborníci doporučují provozovat po celý rok. "Zima fyzické aktivitě nebrání,"…

Terry Jones (†77) z Monty Pythonů trpěl vzácnou nemocí, jeho mozek…

26.01.2020 10:36 Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama