Zaorálek kárá prozatímní šéfku Národní galerie kvůli odvolání kurátora

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vytkl prozatímní ředitelce Národní galerie Praha způsob, jakým odvolala Adama Budaka z funkce kurátora speciálních projektů galerie. Anna-Marie Nedoma, kterou ministr pověřil vedením instituce na konci září, má podle něj napříště personální změny konzultovat s ministerstvem. Důvody, jimiž Nedoma odvolání Budaka Zaorálkovi zdůvodnila, ale ministr považuje za závažné. ČTK to dnes po zasedání garanční rady galerie, kterou ministr svolal, sdělila mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Přidejte svůj názor

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

Nedoma v půlce listopadu propustila kurátora Budaka, kterého do instituce přivedl její někdejší ředitel Jiří Fajt. Svůj krok odůvodnila nadbytečností Budakovy pozice a tím, že Budakovo propuštění bylo mimo jiné nutné pro konsolidaci galerie z organizačního a finančního hlediska.

Proti odvolání Budaka vznikla petice, podepsalo ji asi 250 lidí. V otevřeném dopise Zaorálkovi uvedli, že po Jiřím Fajtovi a Otto M. Urbanovi jde o třetí odchod odborné osobnosti, se kterou se galerie musí vyrovnat. "Okolnosti propuštění Adama Budaka jsou přinejmenším kontroverzní a eticky diskutabilní," stojí v petici.

"Paní generální ředitelce jsem zdůraznil, že jakékoliv budoucí personální změny musí být příště konzultovány s vedením ministerstva kultury. Vytknul jsem jí také způsob, jakým byl Adam Budak odvolán a jak neúplně a nejasně o této záležitosti informovala veřejnost. Nicméně důvody, které mi generální ředitelka k odvolání A. Budaka sdělila, považuji za vážné," uvedl Zaorálek.

Prozatímní ředitelka Národní galerie dnes ministrovi kultury a garanční radě galerie jako hlavní argumenty pro odvolání Budaka jmenovala to, že nepředložil výstavní radě galerie ke schválení "jediný vlastní realizovatelný projekt na rok 2020", podnikal služební cesty bez jasného účelu a přínosu pro galerii, spojené s extrémními cestovními výdaji, nebo že vyplácel některým umělcům, jejichž výstavy si prosadil, vysoké honoráře za vytvoření díla a vystavení v Národní galerii; podle ředitelky obvykle umělci v prestižních galeriích a nekomerčních muzeích vystavují bez nároku na honorář.

Budak podle ní při nástupu do Národní galerie podepsal prohlášení, že nevykonává žádnou jinou výdělečnou činnost, ačkoliv ji později vykonával. Nedoma také uvedla, že podle americké Transparency International Budak zkreslil vědomě svou předešlou praxi, její délku a důvody zániku pracovního poměru.

Adam Budak byl v roce 2014 jmenován do funkce hlavního kurátora Národní galerie. Tato funkce byla posléze Fajtem zrušena a Budak se stal kurátorem speciálních projektů. Teď běží Budakovi v galerii výpovědní doba do 31. ledna 2020.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BIS věří nejvíce Čechů za poslední čtvrt století

10.12.2019 18:16 České kontrarozvědce, Bezpečnostní informační službě (BIS), důvěřuje největší podíl Čechů za…

Zeman jmenuje nového předsedu pražského Vrchního soudu

09.12.2019 20:33 Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze.…

Vláda schválila odpadové zákony. Vzápětí se staly terčem kritiky

09.12.2019 17:59 Vláda dnes schválila čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a…

Svaz bojovníků za svobodu má problém. Existuje podezření ze zneužití dotace

05.12.2019 18:03 Finanční správa povede řízení s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) pro porušení rozpočtové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama