Nemocnice Pardubického kraje provádějí jen urgentní zákroky

Nemocnice Pardubického kraje se nyní kvůli koronavirové epidemii soustředí pouze na urgentní výkony. Starají se o pacienty s akutními úrazy a zlomeninami, v chirurgických oborech také o případy náhlých břišních příhod, které nesnesou odklad, řekl dnes ČTK generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. V interních oborech nemocnice podle něj musejí bez okamžitě řešit hlavně krvácení do zažívacího traktu, infarkty myokardu a cévní mozkové příhody.

Svitavská nemocnice
doporučujeme

Nemocnice odsunuly veškeré odložitelné operace, aby měly dostatek personálu a lůžek pro péči o pacienty s nemocí covid-19. K částečným omezením přikročily již předtím, než ministerstvo zdravotnictví zakázalo od 31. prosince přijímat pacienty na plánované zákroky. Podle Gottvalda zřejmě bude tento týden ještě počet hospitalizovaných kulminovat.

Naopak vše, co může počkat, se odložilo. Omezily se například operace kýl, křečových žil, ortopedické operace nebo korekční operace v plastické chirurgii. Stejně tak jsou zastavené onkologické zákroky, kde nehrozí riziko z prodlení.

Výrazně se také zredukovala činnost odborných poraden, neboť nemocnice potřebují uvolnit veškerý personál, který by se mohl starat o nemocné s covidem. Stále totiž přetrvává vysoká nemocnost zdravotníků, kolem 20 procent u sester a deseti procent u lékařů.

Odložení péče přinese podle Gottvalda problémy v budoucnosti, které budou přetrvávat mnoho měsíců po odeznění epidemie. "Budeme se snažit v dalších měsících, pokud se situace uklidní, maximalizovat výkonnost oddělení, abychom pokryli větší objem péče než za standardního provozu," řekl Gottvald.

Nemocnice také minulý týden podaly výzvu, že hledají pracovníky se zdravotnickým vzděláním, sanitáře, praktické a všeobecné sestry, záchranáře, laboratorní asistenty a dělníky ve zdravotnictví. V Pardubické nemocnici od 8. ledna pracuje 12 vojáků, kteří jsou na nejvytíženějších odděleních ARO, infekční nebo plicním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Česko dostane v příštích týdnech méně vakcíny

22.01.2021 20:55 Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama