Při sportu na venkovních hřištích se nakazilo minimum sportovcům, ukázal průzkum

Riziko nákazy koronavirem při venkovním sportu je mizivé, zjistil průzkum, který na žádost skupiny Restart provedla Fotbalová asociace ČR (FAČR). Minulý týden se do něj zapojilo 3248 klubů z osmi převážně kolektivních sportů.

Eurozpravy.cz

Z celkových 37.134 sportovců bylo na covid-19 pozitivních 246 aktivních hráčů, což je 0,66 procenta. Jen pětadvacet z nich ale uvedlo, že se nakazilo právě při tréninku. To je 0,07 procenta ze všech hráčů, kteří se do tréninků v období od 12. do 18. dubna zapojili.

Průzkum se konal v první týden uvolnění amatérských sportovních tréninků za přísného omezení maximálně šesti sportujících dvojic s desetimetrovými rozestupy mezi sebou. "Stát nám podobná data doposud nebyl schopen předložit, tak jsme provedli vlastní průzkum. Výsledky nejsou pro nás překvapivé, podobná čísla vycházela také v jiných zahraničních studiích. Organizované tréninky na venkovních hřištích jsou bezpečné a pro děti v současné době nutné," uvedl v tiskové zprávě Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů FAČR.

Většina sportovců, kteří se nakazili na organizovaných trénincích, byla starší 18 let. Hlavním místem nákazy covidem-19 bylo u sportovců jiné místo, nejčastěji rodina. "Jsme připraveni podobné výzkumy ve sportovním prostředí realizovat klidně každý týden, abychom měli přehled. Aktuální čísla jsme představili náměstkovi ministerstvu zdravotnictví Martinu Havrdovi nebo hlavní hygieničce," řekl Michal Ježdík, vedoucí sportovně metodického úseku České basketbalové federace.

Sportovní prostředí bojuje za umožnění kontaktních venkovních tréninků alespoň ve dvaceti lidech. Ty chce podle současného návrhu ministerstvo zdravotnictví povolit nejdříve od poloviny května při maximálně stovce nakažených na 100.000 obyvatel za týden. Takzvané incidenční číslo, jak se tato hodnota nazývá, nahradilo dříve uváděná kritéria. Donedávna se hovořilo o možnosti uvolňování opatření, jakmile bude v nemocnicích méně než 3000 lidí s covidem. To by při aktuálním vývoji mohlo nastat do konce dubna.

Aktuálně ale epidemiologové i vládní představitelé trvají na týdenním součtu stovky nakažených na 100.000 obyvatel, což je hranice používaná například v Německu. "Když jsme se jich ptali na důvody tohoto klíčového čísla, nebyli nám ho schopní vysvětlit. Přitom v Evropě se trénuje venku bez většího omezení. Bohužel jsme nedostali od ministra zdravotnictví jasné argumenty k tomu, proč jsou organizované tréninky venku nebezpečné," posteskl si Plachý.

Podobně nejasné je, proč musejí být při sportu desetimetrové a od pondělka šestimetrové rozestupy. "Máme k dispozici řadu studií od zahraničních kolegů, z nichž vyplývá, že při venkovním sportování ani přímý kontakt neohrozí bezpečnost hráčů," uvedl Plachý.

Jinde v Evropě už sportování dětí a mládeže takhle drasticky neomezují. "V jiných zemích trénují při incidenci 200 nakažených na sto tisíc obyvatel. Na incidenci 200 je celá republika už nyní. Navíc tréninky probíhají v uzavřených skupinách hráčů jednoho týmu, takže není problém s trasováním," upozornil Plachý.

Představitelé sportu upozorňují, že drastické omezování organizovaných tréninků nemůže dlouhodobě vydržet. "Obáváme se, že současné rozdělení na dvojice s rozestupy nebudou kluby dodržovat, to je neudržitelné. Nabízíme epidemiologům uchopitelnější řešení, díky kterému naženeme mládež do organizovaných tréninků a vyhneme se živelnému a nebezpečnějšímu sportování bez kontroly. Druhá strana musí reagovat, ne stále bezdůvodně odmítat," apeloval předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Ministerstvo zdravotnictví se při svém postupu zatím řídí prakticky výhradně stanovisky odborné skupiny MeSES, která prosazuje velmi pozvolné uvolňování omezení nejen ve sportu. Formálně platí, že se mohou venku i uvnitř shromažďovat maximálně dva lidé. To se ale zejména za hezkého počasí venku při běžných aktivitách nedodržuje a policie už otevřeně sdělila, že nemá pravomoc to kontrolovat a postihovat.

Při stovce nakažených na 100.000 obyvatel za týden by chtěli fotbalisté obnovit amatérské soutěže. "Nejdříve by se jednalo o krajské soutěže a řídili bychom se krajským incidenčním číslem," poznamenal Plachý. Amatérské soutěže stojí od 12. října. FAČR má stále ambici odehrát ve výkonnostním fotbale alespoň padesát procent utkání, což by umožnilo postupy a sestupy.

Témata: EZ

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic

22.09.2021 13:43 Nejvíc ze všech nádorů Češi umírají na rakovinu plic, ročně jí podlehne přes 5000 lidí. Operovat se…

Při rozhodování o úhradách léků se nově bude posuzovat také vliv na…

22.09.2021 13:35 Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna…

Česko kupuje statisíce vakcín proti covidu pro děti od pěti let

22.09.2021 09:58 Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět…

Přibylo skoro 600 nakažených, nejvíc za čtyři měsíce

22.09.2021 09:29 Aktualizováno Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Brněnská nemocnice podává trestní oznámení na firmu, která měla padělat…

22.09.2021 09:04 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podává trestní oznámení na jednu z brněnských firem kvůli…

Prodeje léků na předpis i volně prodejných meziročně stouply

22.09.2021 08:23 Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly…

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Související:

Právě se děje

reklama