Při sportu na venkovních hřištích se nakazilo minimum sportovcům, ukázal průzkum

Riziko nákazy koronavirem při venkovním sportu je mizivé, zjistil průzkum, který na žádost skupiny Restart provedla Fotbalová asociace ČR (FAČR). Minulý týden se do něj zapojilo 3248 klubů z osmi převážně kolektivních sportů.

Z celkových 37.134 sportovců bylo na covid-19 pozitivních 246 aktivních hráčů, což je 0,66 procenta. Jen pětadvacet z nich ale uvedlo, že se nakazilo právě při tréninku. To je 0,07 procenta ze všech hráčů, kteří se do tréninků v období od 12. do 18. dubna zapojili.

Průzkum se konal v první týden uvolnění amatérských sportovních tréninků za přísného omezení maximálně šesti sportujících dvojic s desetimetrovými rozestupy mezi sebou. "Stát nám podobná data doposud nebyl schopen předložit, tak jsme provedli vlastní průzkum. Výsledky nejsou pro nás překvapivé, podobná čísla vycházela také v jiných zahraničních studiích. Organizované tréninky na venkovních hřištích jsou bezpečné a pro děti v současné době nutné," uvedl v tiskové zprávě Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů FAČR.

Většina sportovců, kteří se nakazili na organizovaných trénincích, byla starší 18 let. Hlavním místem nákazy covidem-19 bylo u sportovců jiné místo, nejčastěji rodina. "Jsme připraveni podobné výzkumy ve sportovním prostředí realizovat klidně každý týden, abychom měli přehled. Aktuální čísla jsme představili náměstkovi ministerstvu zdravotnictví Martinu Havrdovi nebo hlavní hygieničce," řekl Michal Ježdík, vedoucí sportovně metodického úseku České basketbalové federace.

Sportovní prostředí bojuje za umožnění kontaktních venkovních tréninků alespoň ve dvaceti lidech. Ty chce podle současného návrhu ministerstvo zdravotnictví povolit nejdříve od poloviny května při maximálně stovce nakažených na 100.000 obyvatel za týden. Takzvané incidenční číslo, jak se tato hodnota nazývá, nahradilo dříve uváděná kritéria. Donedávna se hovořilo o možnosti uvolňování opatření, jakmile bude v nemocnicích méně než 3000 lidí s covidem. To by při aktuálním vývoji mohlo nastat do konce dubna.

Aktuálně ale epidemiologové i vládní představitelé trvají na týdenním součtu stovky nakažených na 100.000 obyvatel, což je hranice používaná například v Německu. "Když jsme se jich ptali na důvody tohoto klíčového čísla, nebyli nám ho schopní vysvětlit. Přitom v Evropě se trénuje venku bez většího omezení. Bohužel jsme nedostali od ministra zdravotnictví jasné argumenty k tomu, proč jsou organizované tréninky venku nebezpečné," posteskl si Plachý.

Podobně nejasné je, proč musejí být při sportu desetimetrové a od pondělka šestimetrové rozestupy. "Máme k dispozici řadu studií od zahraničních kolegů, z nichž vyplývá, že při venkovním sportování ani přímý kontakt neohrozí bezpečnost hráčů," uvedl Plachý.

Jinde v Evropě už sportování dětí a mládeže takhle drasticky neomezují. "V jiných zemích trénují při incidenci 200 nakažených na sto tisíc obyvatel. Na incidenci 200 je celá republika už nyní. Navíc tréninky probíhají v uzavřených skupinách hráčů jednoho týmu, takže není problém s trasováním," upozornil Plachý.

Představitelé sportu upozorňují, že drastické omezování organizovaných tréninků nemůže dlouhodobě vydržet. "Obáváme se, že současné rozdělení na dvojice s rozestupy nebudou kluby dodržovat, to je neudržitelné. Nabízíme epidemiologům uchopitelnější řešení, díky kterému naženeme mládež do organizovaných tréninků a vyhneme se živelnému a nebezpečnějšímu sportování bez kontroly. Druhá strana musí reagovat, ne stále bezdůvodně odmítat," apeloval předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Ministerstvo zdravotnictví se při svém postupu zatím řídí prakticky výhradně stanovisky odborné skupiny MeSES, která prosazuje velmi pozvolné uvolňování omezení nejen ve sportu. Formálně platí, že se mohou venku i uvnitř shromažďovat maximálně dva lidé. To se ale zejména za hezkého počasí venku při běžných aktivitách nedodržuje a policie už otevřeně sdělila, že nemá pravomoc to kontrolovat a postihovat.

Při stovce nakažených na 100.000 obyvatel za týden by chtěli fotbalisté obnovit amatérské soutěže. "Nejdříve by se jednalo o krajské soutěže a řídili bychom se krajským incidenčním číslem," poznamenal Plachý. Amatérské soutěže stojí od 12. října. FAČR má stále ambici odehrát ve výkonnostním fotbale alespoň padesát procent utkání, což by umožnilo postupy a sestupy.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy