Vakcína Pfizer/BioNTech má americké označení, v EU se přejmenuje na Comirnaty

Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech má na balení označení pro americký trh, dostala ale výjimku pro EU. Od března budou šarže značené v souladu s evropskou legislativou a balení ponese název Comirnaty. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vakcína je zatím jediná, kterou Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila pro použití v unii. Povolení je podmínečné, látka se bude sledovat ještě dva roky. Do Česka bylo dodáno zatím 9750 dávek, očkují se hlavně zdravotníci. Další zásilky by měly přijít ve čtvrtek.

Ve dvouletém sledování vakcíny při podmínečném schválení se budou zjišťovat především její nežádoucí účinky. Mezi běžnými jsou podle SÚKL bolest a otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, zimnice a horečka. Vyskytly se u více než jedné osoby z deseti očkovaných a odezněly do několika dní. Méně než jeden člověk ze sta měl zarudnutí v místě vpichu nebo pocit na zvracení, méně než jeden ze sta pak bolest v očkované paži, svědění v místě injekce, zvětšené lymfatické uzliny nebo malátnost. Vzácně se u méně než jednoho z tisíce očkovaných objevila svalová slabost jedné strany obličeje. Lékaři mají zákonem danou povinnost všechny závažnější nežádoucí účinky hlásit.

Mnoho léčivých přípravků podávaných injekčně i jiné vakcíny mohou podle SÚKL v ojedinělých případech vyvolat silnou alergickou reakci, takzvaný anafylaktický šok. "Takováto reakce byla nahlášena i v několika ojedinělých případech po očkování vakcínou Comirnaty," napsal ústav. Mezi rychle se rozvíjejícími příznaky může být svědění kůže, její zarudnutí, vyrážka nebo otok spolu s chrapotem, dušností, zblednutím, pocením, pocitem na omdlení, bušením srdce, bolestí hlavy nebo břicha. Reakce nastává v krátké době, proto musí lidé po očkování zůstávat v čekárně lékaře, který může reakci rychle podanou léčbou zastavit. Objevuje se svědění

Podle SÚKL by vakcína měla být účinná i na kmen nového typu koronaviru, který se objevil ve Velké Británii. "V tuto chvíli není důvod očekávat, že by imunita vyvolaná očkováním vakcínou Comirnaty neměla chránit proti této mutaci. Nicméně v tomto ohledu probíhá další sběr dat a analýzy," uvedl lékový ústav.

Vakcína bude podávaná lidem starším 16 let, testovaní na mladších bude součástí další studie výrobce. Očekává se, že vakcína bude účinná i u lidí, kteří nemoc covid-19 už prodělali. Ty ale po onemocnění chrání jejich vlastní protilátky, lékaři předpokládají, že až několik měsíců. Podle stanoviska České vakcinologické společnosti není nutné před očkováním lidi testovat. Vakcínu stejně jako u jiných očkování nedostanou lidé s příznaky nemoci, ať už covidu-19 nebo jiné chřipkovité choroby.

Česko má díky společné objednávce Evropské unie předběžně rezervovanou vakcínu pro asi 6,9 milionu lidí. Jen seniorů, kteří mají být očkováni přednostně, je zhruba 2,3 milionu. Očkovací látky Comirnaty je objednáno asi čtyři miliony dávek, Česko uplatnilo opci na další 2,4 milionu. Pro vytvoření imunity je nutné podat každému očkovanému dvě dávky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 17:52 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Koordinátor očkování proti koronaviru Blahuta skončil

25.01.2021 16:55 Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama