Bývalý imám Shehadeh si trest odpyká, při vynášení rozsudku odmítl povstat

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k účasti na teroristické skupině a financování terorismu má odpykat deset let ve vězení. Trest mu dnes potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Samerovu bratru Omarovi uložil trestní senát jedenáctileté vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková má za mřížemi strávit šest let. Manželé jsou však stíháni jako uprchlí, soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti.

"Co se týče viny, nemáme nejmenších pochybností," prohlásil při odůvodnění verdiktu soudce Alexander Károlyi. Soud podle něj vycházel z přiznání Shehadeha, výpovědí svědků a ze záznamů konverzace trojice přes mobilní aplikace. "Ty důkazy jsou zcela neoddiskutovatelné," dodal.

Shehadeh v listopadu 2016 pomohl svému bratrovi odjet do Sýrie a vstoupit do teroristické organizace An-Nusra, později známé jako Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). Později zajistil cestu i Hudkové, kterou předtím po internetu s Omarem oddal. Teroristické organizaci také přes prostředníky několikrát poslal peníze.

Bývalý imám se k pomoci bratrovi a jeho ženě i k posílání peněz do Sýrie u hlavního líčení přiznal. Nepovažuje to však za trestné, protože neuznává syrskou vládu a organizaci nevnímá jako teroristickou. Obhájci manželské dvojice pak tvrdili, že se jejich klienti, zejména Hudková, na činnosti teroristické skupiny aktivně nepodíleli.

Soud ale argumenty právníků neuznal. Podle soudce ke spáchání trestného činu stačí, že se dvojice k organizaci připojila. Omar i Hudková se cvičili ve zbrani, muž později trénoval další bojovníky. Odvolací senát odmítl i tvrzení Shehadeha, že peníze, které do Sýrie posílal byly určeny zraněným a potřebným, a ne na teroristické účely.

Soud se vrátil i k námitkám, že se trestné činy účast na teroristické skupině a financování terorismu do trestního zákoníku dostaly až v roce 2017. Ani podle něj to ale neznamená, že by před tím jeho jednání nebylo trestné, pouze se kvalifikovalo jinak.

Shehadeh již u hlavního líčení uvedl, že pro něj rozhodnutí českých soudů není podstatné, protože nerozhodují podle islámského práva šaría. Dnes při vynášení rozsudku odmítl povstat. "Nerespektuji vaši legislativu," odůvodnil to. Podle státního zástupce Marka Bodláka svým chováním u hlavního i odvolacího jednání ukázal, jak si radikální islamisté představují soužití s většinovou společností. "Já si myslím, že se tím naprosto demaskoval," řekl novinářům žalobce.

Bodlák je s rozsudkem spokojen. Dovolání zváží obhájce Hudkové Juraj Koprda, který navrhoval pro svoji klientk u zproštění obžaloby. "Rozhodnutí bylo očekávané," prohlásil. Advokáti Shehadeha a jeho bratra se k verdiktu nevyslovili.

Po Omarovi a jeho ženě policie dále pátrá. Bodlák dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Dnes dodal, že o nich nemá žádné nové informace. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018. Také Koprda uvedl, že nemá tušení, kde se jeho klientka pohybuje.

O někdejšího imáma se zajímaly tajné služby již před několika lety, když vyzval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany. V roce 2017 odjel z Česka, následně ale přišlo obvinění z účasti na teroristické skupině. Policie ho zadržela v Jordánsku. Do Česka byl převezen v listopadu 2018 a od té doby je ve vazbě.

Související

Samer Shehadeh (bývalý pražský imám)

Bývalý pražský imám Shehadeh dostal 10 let vězení, dle soudu financoval terorismus

Za účast na teroristické skupině a financování terorismu potrestal soud bývalého pražského imáma Samera Shehadeha deseti lety vězení. Jeho bratru Omarovi uložil jedenáctiletý trest, švagrová Fátima Hudková má jít do vězení na šest let. Dnešní rozsudek pražského městského soudu není pravomocný. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se proti němu na místě odvolali, žalobce si pro případné odvolání ponechal lhůtu.

Více souvisejících

Samer Shehadeh (bývalý pražský imám) soudy Terorismus v ČR Praha

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy