Do práce, z práce, jinak téměř nikam. Jak by vypadalo Česko v karanténě?

Počet nakažených v Česku strmě stoupá a země směřuje k zásadnímu opatření, podle premiéra Andreje Babiše pravděpodobně k tomu maximálnímu - celorepublikové karanténě. Jak by se život všech obyvatel změnil?

Přidejte svůj názor 150 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda dnes na odpoledním mimořádném jednání zváží vyhlášení karantény pro celé Česko. Projedná také opatření, podle kterého by nemocnice, ambulantní lékaři a stomatologové odložili všechny preventivní výkony i další výkony, které odložit lze.

Karanténa může nabývat řady podob, jednu věc má ale společnou. Prakticky by se na maximum omezil volný pohyb osob na veřejnosti. Lidé by tak v zásadě mohli jen do práce a z práce. Hromadná doprava podle Babiše žádných omezení nedozná.

Občany pochopitelně nelze odstřihnout od nejnutnějších potřeb, proto by byl povolen i odchod z domu do obchodu. V jakém rozsahu ale není známo. Některé země či jejich oblasti v rámci karantény přistoupily k tomu, že na nákup smí jen jedna osoba z domácnosti.

Povoleny by zůstaly také návštěvy lékaře. Ty by se ale mohly limitovat pouze na nejnutnější případy a neodkladné záležitosti a zákroky. Přesná podoba bude ale známa až v neděli odpoledne, pokud vláda karanténu schválí.

Vláda chce těmito  opatřeními omezit riziko nakažení koronavirem. V sobotu večer byl počet nakažených pacientů 189, dnes ráno bylo 214 případů, Babiš před polednem oznámil, že jich je už 231. Do večera může podle něj vzrůst počet pacientů na 300.

Karanténu bude Babiš, jak uvedl, navrhovat i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru. "My nechceme lidi trestat. Apeluji na to, aby lidé byli rozumní. Zatím to nepomáhá," uvedl premiér. O plošné karanténě řekl, že "to musíme udělat".

Mezi plošnou karanténou a karanténou, do které byli posláni jednotliví lidé s podezřením na možnou nákazu, je ale podstatný rozdíl. Lidé s podezřením na onemocnění Covid-19 nebo ti, kteří se vrátili z rizikových oblastí, by prakticky neměli vycházet vůbec. 

Nákupy a koupě léků mají lidé ideálně vyřešit donáškovou službou či pomocí blízkých. Při předávce má být kontakt omezen na minimum po nezbytně nutnou dobu. Pokud to není možné, hygienici připouští, že člověk může z karantény vyjít ven.

"Apelujeme na to, abyste byli maximálně zodpovědní vůči svému okolí, tedy při vycházce používali roušku, před odchodem z domu a při příchodu domů si pečlivě umyli ruce, a hlavně se nezdržovali v prostorech s větší koncentrací lidí po dobu nezbytně nutnou," uvedlo ministerstvo zdravotnictví. 

Doporučená je v případě karantény jednotlivce jeho důsledná izolace od ostatních lidí, včetně rodiny. Nejlépe je využít jednolůžkový pokoj se samostatným WC a koupelnou. Venčení domácích zvířat lze jen v nutných případech. Za porušení karanténních opatření hrozí pokuta až 3 miliony korun nebo šest let vězení, za cílený přenos nemoci až 12 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (150)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud odmítl návrh, který měl vrátit otcům právo být u porodu. Liga…

31.03.2020 08:59 Městský soud v Praze v pondělí odmítl návrh na zrušení mimořádného opatření, kterým ministerstvo…

Měsíc s koronavirem v ČR: Přes 3000 nakažených, řada restrikcí, kritika…

31.03.2020 08:23 První tři případy potvrzené nákazy novým typem koronaviru se v ČR objevily 1. března. Šlo o lidi,…

Češi a Slováci se při pandemii COVID-19 nejvíce bojí zdražování, ukazuje…

30.03.2020 16:58 Největší starost při současné koronavirové pandemii dělá Čechům a Slovákům možné zdražování,…

Nový koronavirus v EU: Česko se přepočtem případů nákazy řadí na 16. místo

30.03.2020 16:57 Aktualizováno Česko se počtem případů nákazy novým typem koronaviru přepočteném na milion obyvatel řadí na 16.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama