Hasiči v Šumvaldu kontrolují statiku mostů a domů, kraj spustil humanitární sbírku

Statiku mostů a domů dnes kontrolovali hasiči v Šumvaldu na Olomoucku postiženém bleskovými záplavami. Odborníci už tam určili k demolici dva rodinné domy zasažené silný proudem vody. Policie Šumvald ráno opět uzavřela, aby tam nejezdili lidé z okolí. Olomoucký kraj mezitím spustil sbírku na pomoc lidem v zaplavených vesnicích a na odstraňování následků povodní.

"Statik v Šumvaldu prošel další objekty, celkově jich prozkoumal 30. K demolici jsou stále určené dva objekty, jeden jsme stabilizovali pažením," řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Dodala, že vyšetřování bude pokračovat v pátek.

Hasiči v Šumvaldu provizorně opravovali desítky metrů poškozených komunikací. "Statik procházel obecní i krajské mosty. Pouze jeden obecní most není vhodný pro osobní dopravu, pěší jej využívat mohou," uvedla Balážová.

Dnes budou statici kontrolovat mosty a domy v Šumvaldu. Ve středu večer jsme stabilizovali pomocí pažení narušený objekt. V Oskavě zpevníme kameny břeh řeky. Budeme chystat pytle s pískem. Pokračují likvidační a čerpací práce. V oblasti máme 25 jednotek a těžkou techniku pic.twitter.com/ZHhGf63nt4

— Hasiči Olomouc ??‍?? (@hasici_olomouc) June 11, 2020

Hasiči v Šumvaldu využili také sací bagr, čerpací kontejnery a další těžkou techniku, pomocí které odváželi tuny zaplaveného a poškozeného materiálu a bahna. "Postupně se odklízí a čistí komunikace i koryto řeky," dodala Balážová.

Hasiči na Olomoucku a Šumpersku zasahovali i v několika dalších obcích, které v noci z neděle na pondělí zasáhla lokální povodeň. "Dnes se odvážel naplavený materiál a bahno těžkou technikou na skládky. Pokračovali jsme s čerpáním studní, sklepů, garáží a dalších objektů. V oblasti bylo dnes nasazeno 30 jednotek a 250 profesionálních i dobrovolných hasičů," řekla Balážová.

Místním lidem s vyklízením poškozených věcí z rodinných domů dnes pomáhalo více než 60 policistů a do práce se zapojilo také 15 vojáků. "Humanitární pomoc shromažďujeme na stanici v Uničově. Na základě požadavků obcí jsme rozvezli 280 vysoušečů a další materiál. Nejvíce lidé potřebují dezinfekční a úklidové prostředky, hygienické potřeby, nářadí všeho druhu, které jim postupně do obcí navážíme," podotkla Balážová.

Krajský úřad dnes zahájil sbírku na pomoc lidem ze zaplavených oblastí, peníze lze posílat na účet 123-0754200287/0100. "Přispět mohou jednotlivci i firmy. Všichni členové rady Olomouckého kraje šli příkladem," sdělil ČTK hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Přívalové deště zasáhly v neděli hlavně Uničov a okolí a část Šumperska. Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka. Povodeň má jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z Břevence. Po čtyřiasedmdesátileté seniorce z Oskavy na Šumpersku, pod kterou se utrhl břeh, policie stále pátrá.

Související

Více souvisejících

Olomoucký kraj život Povodně Hasiči Ladislav Okleštěk (ANO) humanitární pomoc

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy