Karel Gott urážel Sověty, jejich tanky mu vadily, prozradily archivy StB

Na roli Karla Gotta v dobách komunistického režimu se dá nahlížet z mnoha úhlů, teď už dokonce i pohledem tehdejších bezpečnostních složek. Jaká tajemství Mistra odhalili lidé, kteří nahlédli do archivů StB?

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Poslední rozloučení s Karlem Gottem na Žofíně
doporučujeme

Rozporuplně lidé nahlíží na roli Karla Gotta (†80) za minulého režimu. Jedni mu nic nevyčítají s tím, že chtěl prostě bavit a živit se zpěvem, jiní mu skoro nemohou přijít na jméno. Po jeho smrti se to naplno ukázalo.

Server irozhlas.cz teď ale zapátral v Archivu bezpečnostních složek, aby zjistil, jak na Mistra nahlížel samotný státní aparát, konkrétně obávaná Státní bezpečnost neboli StB.

Dokumenty tak vydaly svědectví kupříkladu o tom, jak Gott pomohl novinářce Marion Heimannové s vyvezením filmového materiálu do Německa. Zpěvák zafungoval jako kurýr, na ruzyňském letišti zásilku převzal a ve Frankfurtu ji předal. Když se jej agenti na celou záležitost ptali, odvětil, že obsah balíčku neznal, a slíbil, že příště bude opatrnější.

V archivních svazcích se rovněž píše, že se stýkal s „pravicovými exponenty“ a v soukromí projevoval protisovětské názory. Gott v pozdějších letech své politické postoje nedával moc najevo, velkou výjimkou však byly události srpna 1968.

Podle jednoho z příběhů, které archiv poskytuje, údajně Mistr dost ostře kritizoval okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. „Pokračoval v diskusi, co tady ti okupanti mají co dělat, ať si jdou domů a s tanky ať odejdou, a jiné urážky na SSSR,“ prozradil tehdy „estébákům“ svědek.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Íránu dorazilo 11 Čechů, u šesti už testy vyloučily koronavirus

25.02.2020 19:00 Aktualizováno Testům na nový typ koronaviru způsobující nemoc Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů…

Soud v Pardubicích vyslechl ženu, která měla ubít matku sekerou

25.02.2020 15:47 Aktualizováno Krajský soud v Pardubicích dnes začal projednávat případ ženy, která vloni v červenci podle…

Policie obvinila muže za smrt jeho známého v kanálu, hrozí mu až 18 let…

25.02.2020 15:03 Policie obvinila třiadvacetiletého muže, který podle ní loni na podzim v Praze škrtil tkaničkou…

Eurobarometr: Češi patří v EU k největší optimistům v hodnocení situace v…

25.02.2020 14:56 Češi patří z hlediska hodnocení situace ve své zemi k nejpozitivněji naladěným obyvatelům Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama