Kauza Studénka: Soud opět osvobodil obžalované kvůli pádu mostu

Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.
doporučujeme

"Stále se točíme kolem toho samého. Nevíme proč ten most spadl. Když toto nevíme, nemůžeme pak odvíjet odpovědnost obžalovaných," řekl předseda senátu Jaromír Pšenica. Víc než hodinu a půl četl skutkovou větu obžaloby, tedy vylíčení činu. Rozhodnutí pak zdůvodnil v několika minutách.

Hlavního líčení se účastnilo pět z deseti obžalovaných. Všichni se na místě vzdali práva na odvolání. Naopak státní zástupce Aleš Kopal se v jednací síni odvolal. Případem se tak bude znovu zabývat Krajský soud v Ostravě. První zprošťující rozsudek senát vynesl v roce 2017, odvolací senát krajského soudu jej ale zrušil a nařídil nové projednání případu.

Státní zástupce Kopal dnes v závěrečné řeči požadoval pro všech deset obžalovaných nepodmíněné tresty od tří do šesti let tak jako napoprvé. Odkázal na svůj závěrečný návrh ze září 2017. Tehdy navrhoval všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a udělit jim i tresty zákazu činnosti.

"Co se týče výše trestu, je v návrhu obžaloby zohledněna i délka trvání hlavního líčení," uvedl státní zástupce. Vinu obžalovaných podle něj potvrzují znalecké posudky.

Obhájci obžalovaných naopak tvrdili ve svém závěrečném návrhu, že se pochybení jejich klientů nepotvrdila a chtěli zproštění obžaloby.

Po Kopalovi se slova ujal Radek Ondruš, jenž u soudu zastupuje stavební společnost Bögl a Krýsl, která se na stavbě podílela. Podle něj se nepodařilo zjistit, proč most spadl. Podle něj před soudem stojí pouze okrajoví a bezvýznamní pachatelé. "Skuteční hlavní viníci celé nehody se vyhnou potrestání," řekl Ondruš. Jde podle něj třeba o pracovníky, kteří na stavbě měli na starost bezpečnost a ochranu, projektanty a odpovědné úředníky Moravskoslezského kraje.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Při nehodě bylo zraněno 95 lidí, z toho deset těžce, někteří mají následky.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní soud odmítl stížnosti bratrů Zemkových, nepodmíněné tresty platí

13.11.2019 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti bratrů Zemkových, potvrdil tak nepodmíněné tresty v kauze…

V neděli 17. listopadu zazvoní všechny telefonní budky, připomenou revoluci

13.11.2019 16:50 V neděli 17. listopadu se u příležitosti 30. výročí sametové revoluce v celé zemi postupně rozezní…

Cizinci byli usvědčeni z posprejování Karlova mostu, soud vynesl tresty

13.11.2019 15:59 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu roční…

Absurdní poplatek zrušen. Upozornění na podezřelé zakázky bude opět zdarma…

13.11.2019 15:51 Na podezřelé veřejné zakázky bude znovu možné bez poplatku upozornit antimonopolní úřad. Ústavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama