Lidé v létě vyráží k vodě. Co by si měli cestou k ní zkontrolovat?

Tropické teploty jsou příznivými podmínkami pro den strávený u vody. Lidé si ale musí dávat pozor, kde se hodlají koupat. V Česku bylo totiž k pondělnímu dni zjištěno šest koupacích lokalit, kde se koupání nedoporučuje, a tři, ve kterých je koupání zakázáno. Odbornice na vodní hospodářství varuje před sinicemi a jinými nebezpečími.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle posledních měření krajských hygienických stanic mají i v tomto létě některá klasická místa ke koupaní nevhodnou jakost vody. Dozvědět se o nich můžou lidé na interaktivní mapce. Na třech místech je již koupání zakázáno kvůli nadlimitnímu výskytu sinic.

Jedná se o Velký rybník a Vodní nádrž Skalka v Karlovarském kraji a o rybník Rosnička v Pardubickém kraji. V těchto vodní dílech je voda nebezpečná ke koupaní a hrozí akutní poškození zdraví. Nadlimitní výskyt sinic a zdravotní riziko představují i rybník Kachlička na Vysočině a Vodní nádrž Orlík v Jihočeském kraji.

Výskyt sinic ve vodě lze jednoduše poznat pomocí Maršálkova testu. „Naplňte průhlednou láhev, například PETku, asi dva centimetry pod hrdlo a nechte dvacet minut odstát,“ popsala pro EuroZprávy.cz vedoucí pro vědecké pracoviště Brno Botanického ústavu Akademie věd Eliška Maršálková. „Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice. Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy,“ dokončila.

U koupajícího se člověka ve vodě se sinicemi se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma nebo ekzém. Sinice také obsahují látky, které způsobují alergie. Při těchto příznacích je dobré navštívit lékaře. Pokud jsou zasaženy oči, doporučuje se, je co nejdříve vypláchnout čistou vodou.

Maršálková dále varuje před Cerkáriovou dermatitidou. Ta je možná pokud se na vodním díle vyskytuje vodní ptactvo. Cerkáriová dermatitida je parazitární onemocnění, které se u člověka projevuje tvorbou skvrn a puchýřů na pokožce. Je doprovázena intenzivním svěděním a může se objevovat i kašel, průjem a bolesti břicha. Doporučuje se pomazání míst vhodnou mastí. Cerkárie, které za svědění můžou, brzy po napadení kůže zmírají.

Jako nejvhodnější prevenci doporučuje Maršálková sledovat informace krajských hygienických stanic zveřejňované na mapce zmíněné výše. Budoucí vývoj vhodnosti vod ke koupání podle ní nelze předpovědět. „Závisí na mnoha faktorech jako je teplota vody nebo množství živin ve vodě,“ sdělila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 23:41 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

V Bohumíně hořel panelový dům. 11 mrtvých včetně tří dětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama