Lidé v létě vyráží k vodě. Co by si měli cestou k ní zkontrolovat?

Tropické teploty jsou příznivými podmínkami pro den strávený u vody. Lidé si ale musí dávat pozor, kde se hodlají koupat. V Česku bylo totiž k pondělnímu dni zjištěno šest koupacích lokalit, kde se koupání nedoporučuje, a tři, ve kterých je koupání zakázáno. Odbornice na vodní hospodářství varuje před sinicemi a jinými nebezpečími.

Podle posledních měření krajských hygienických stanic mají i v tomto létě některá klasická místa ke koupaní nevhodnou jakost vody. Dozvědět se o nich můžou lidé na interaktivní mapce. Na třech místech je již koupání zakázáno kvůli nadlimitnímu výskytu sinic.

Jedná se o Velký rybník a Vodní nádrž Skalka v Karlovarském kraji a o rybník Rosnička v Pardubickém kraji. V těchto vodní dílech je voda nebezpečná ke koupaní a hrozí akutní poškození zdraví. Nadlimitní výskyt sinic a zdravotní riziko představují i rybník Kachlička na Vysočině a Vodní nádrž Orlík v Jihočeském kraji.

Výskyt sinic ve vodě lze jednoduše poznat pomocí Maršálkova testu. „Naplňte průhlednou láhev, například PETku, asi dva centimetry pod hrdlo a nechte dvacet minut odstát,“ popsala pro EuroZprávy.cz vedoucí pro vědecké pracoviště Brno Botanického ústavu Akademie věd Eliška Maršálková. „Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice. Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy,“ dokončila.

U koupajícího se člověka ve vodě se sinicemi se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma nebo ekzém. Sinice také obsahují látky, které způsobují alergie. Při těchto příznacích je dobré navštívit lékaře. Pokud jsou zasaženy oči, doporučuje se, je co nejdříve vypláchnout čistou vodou.

Maršálková dále varuje před Cerkáriovou dermatitidou. Ta je možná pokud se na vodním díle vyskytuje vodní ptactvo. Cerkáriová dermatitida je parazitární onemocnění, které se u člověka projevuje tvorbou skvrn a puchýřů na pokožce. Je doprovázena intenzivním svěděním a může se objevovat i kašel, průjem a bolesti břicha. Doporučuje se pomazání míst vhodnou mastí. Cerkárie, které za svědění můžou, brzy po napadení kůže zmírají.

Jako nejvhodnější prevenci doporučuje Maršálková sledovat informace krajských hygienických stanic zveřejňované na mapce zmíněné výše. Budoucí vývoj vhodnosti vod ke koupání podle ní nelze předpovědět. „Závisí na mnoha faktorech jako je teplota vody nebo množství živin ve vodě,“ sdělila.

Související

Více souvisejících

Léto koupání rybníky hygienici Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy